Ovladač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ovladač je mechanické, elektrické, elektronické nebo jinak technicky zařaditelné hmotné zařízení, které slouží k ovládání nějakého stroje, přístroje, nebo i většího technologického celku (průmyslové pece, lisy, pásové dopravníky, jeřáby, výtahy atp.), či zařízení spotřební elektroniky (televizory, Hi-Fi systémy apod.). Komunikace mezi ovladačem a ovládaným zařízením často probíhá bezdrátově — dálkově.

Alternativně čeština termín ovladač (ovladač zařízení) přiřazuje anglickému výrazu driver (device driver), což je označení pro software, který je určen pro vykonávání v tzv. privilegovaném režimu procesoru, odkud lze přímo (bezprostředně) přistupovat k tzv. periferním zařízením (klávesnici, myši, pevnému disku, síťovém adaptéru, zvukové kartě atd.), jež tímto způsobem mohou být ovládány (obvykle se jedná o vstup a výstup dat, ale může jít též o ovládání v původním slova smyslu, např. vysunutí optické mechaniky). Pro označení technického prvku ve smyslu předchozího odstavce se v angličtině užívá slova controller nebo slovního spojení remote control; druhé jmenované ovšem přichází v úvahu pouze v případě, že jde o ovladač dálkový.

Články o ovladačích[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počítačovou klávesnicí do závodní videohry nelze přenést intenzitu stlačení plynového nebo brzdového pedálu či zatočení volantu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo ovladač ve Wikislovníku