Othnielia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Othnielia
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce kostry
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Cerapoda
Infrařád: Ornithopoda
Rod: Othnielia
Galton, 1977
Typový druh
O. rex
Galton, 1977
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Othnielia byl rodem malého ornitopodního dinosaura ze skupiny hypsilofodontů, který žil v období svrchní jury na území dnešních států Wyoming, Colorado a Utah v USA.

Fosílie tohoto dinosaura jsou velmi fragmentární, proto není tento býložravý dinosaurus příliš dobře znám. Šlo o malého (asi 1,5 až 2 metry dlouhého a 10 kg vážícího), rychle běhajícího býložravého ornitopoda. V poslední době vědci uvažují, že materiál není dostatečně diagnostický a Othnielia bude možná přiřazena k taxonu Othnielosaurus. Typový druh O. rex byl původně popsán pod jménem Nanosaurus rex paleontologem O. C. Marshem v roce 1877. Novější jméno Othnielia je právě poctou tomuto vědci.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

V románu Jurský park od Michaela Crichtona jsou tito dinosauři (označovaní jako "othys" - "othyové") vykresleni v podobě stádních zvířat, skákajících i po stromech. Takový životní styl je však nepravděpodobný.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Marsh, O.C. (1877). Notice of new dinosaurian reptiles from the Jurassic formations. American Journal of Sciences (Series 3) 14:514-516.
  • Galton, P.M. (1977). The ornithopod dinosaur Dryosaurus and a Laurasia-Gondwanaland connection in the Upper Jurassic. Nature 268: 230-232.