Otherkin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pravidelný heptagram známý jako Elven star, nebo Fairy Star je používán některými členy Otherkin subkultury[1]

Otherkin je subkultura, primárně fungující na internetu, která je definovatelná tím, že osoby k ní hlásící se považují za jiné než běžní lidé. Tento svůj postoj vyjadřují:„Otherkin je někdo, kdo má v sobě něco ne zcela lidského.“. Otherkini často věří, že jsou mytologické nebo legendární bytosti, vysvětlující své smýšlení skrz reinkarnaci, nemající lidskou duši, původ, nebo jako symbolickou metaforu.[1]

Běžně se Otherkini identifikují jako andělé, démoni, elfi, draci, skřítci, mimozemšťané, víly, ale také určitým druhem lykani, nebo jako vampýři a podobně.[2][3]

Samotný pojem Otherkin je neologismus pocházející z anglického jazyka a v překladu znamená jiný lid (Other - kin).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší známý internetový zdroj informací ohledně Otherkinů je Elfinkind Digest, emailový list založený v roce 1990 R’ykandarem Korra’tim na Kentucké Univerzitě. Také v raných 90. letech, zpravodajské skupiny jako alt.horror.werewolves a alt.fan.dragon na serveru Usenet, které byly zprvu vytvořeny pro fanoušky těchto bytostí, v kontextu s fantasy, hororovou literaturou a filmů, daly prostor prvním osobám, které se identifikovaly jako tyto mytologické bytosti.

6. února 1995 byl dokument s názvem „Manifest Elfského Národa“ umístěn na Usenet, spolu se skupinami alt.pagan a alt.magick. Na samotném serveru Usenet byl tento dokument běžně přijat jako troll, případně pokus o obvinění nevinné skupiny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Moderní Otherkin subkultura vyrostla z těchto elfských online komunit z raných 90. let do velmi aktivní otevřené komunity čítajících více než 1900 registrovaných Otherkinů jen v adresáři Otherkin.net.

Procitnutí[editovat | editovat zdroj]

Procitnutí (anglicky Awakening) je označení procesu, kdy si Otherkin uvědomuje, že se v něm nachází něco ne zrovna lidského. Někdo za Procitnutí označuje pouze první období poznávání své identity, zatímco jiný tvrdí, že se jedná o kontinuálně probíhající proces, protože neustále přichází něco nového. Takovéto Procitnutí běžně nastává kolem 12. - 16. roku života, ale Procitnout může kdokoliv, kdykoliv. Může se jednat o proces klidný, kdy se s procitajícím jedincem nic závažnějšího nestane, ale někdy se jedná i o proces s velice bouřlivým průběhem, který může mít i dopad na fyzický stav daného jedince, ať už pozitivní nebo negativní.

Teorie[editovat | editovat zdroj]

Teorie inkarnovaných bytostí[editovat | editovat zdroj]

Tato teorie vychází z východních představ o reinkarnaci. Teorie předpokládá, že pokud se může převtělovat člověk i do jiných forem, tak by to měli dokázat i jiní tvorové, včetně těch, kteří původně neměli hmotné tělo (astrální bytosti). Tato teorie se též dělí na verzi, která počítá s duší, jako s něčím nesmrtelným a druhou, která ji za nesmrtelnou nepovažuje.

Teorie dědičnosti[editovat | editovat zdroj]

Tato teorie počítá s tím, že na Zemi před dávnými časy přebývaly „nadpřirozené“ bytosti, které se křížily s lidmi, a přestože se jejich geny přenášely, tak postupně řídly. Podle této teorie jsou dnešní Otherkini jen slabou ozvěnou oněch „dávných časů“.

Teorie spojení[editovat | editovat zdroj]

Tato teorie vychází z předpokladu, že ti lidé, kteří o sobě tvrdí, že jsou Otherkini, jsou ve skutečnosti pouze ve spojení s entitou, ať už fyzickou, tak astrální, která je ovlivňuje. Někdy dokonce až do té míry, že sami začnou věřit, že jsou danou entitou.

Teorie přejímání archetypů[editovat | editovat zdroj]

Tato teorie uvažuje, že v kolektivním nevědomí lidstva jsou uloženy informace o tom, jak má vypadat určité stvoření. Na toto kolektivní nevědomí se člověk může připojit, a ať už chtě, či nechtě, si z něj přivlastní archetyp v něm uložený. Samozřejmě přijatý archetyp následně z části upraví tak, aby se mohl na něj aplikovat. Po této „asimilaci“ se dotyčný začne cítit jako „něco nelidského“, protože se v něm začnou křížit dva archetypy, lidský a ten, který přijal.

Teorie autosugesce[editovat | editovat zdroj]

Tato teorie vychází z předpokladu, že si lidé, kteří si o sobě myslí, že jsou Otherkini, vlastnosti údajně vtělených bytostí vsugerovali sledováním filmů, čtením knih a hraním videoher s fantasy tematikou.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LUPA. A Field Guide to Otherkin. [s.l.]: Immanion Press, 2007. ISBN 978-1-905713-07-3. S. 25–26, 50, 52. 
  2. MAMATAS, Nick. Elven Like Me. The Village Voice, New York. February 20 2001, roč. 46, čís. 7, s. 35. Dostupné online. 
  3. PENCZAK, Christopher. Ascension Magick: Ritual, Myth & Healing for the New Aeon. [s.l.]: Llewellyn Worldwide, 2007. ISBN 0738710474. S. 416–417;441. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]