Ornithodesmus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOrnithodesmus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 130 až 125 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Křížová kost druhu Ornithodesmus cluniculus z více pohledů
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Tetanurae
Čeleď Ornithodesmidae
Rod Ornithodesmus
Binomické jméno
Ornithodesmus cluniculus
Seeley, 1887
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ornithodesmus ("spojen s ptáky") byl rod malého dromeosauridního teropoda, který žil asi před 130 miliony lety na území Anglie. Vzhledem k fragmentární povaze nálezu jsou jeho rozměry a systematické zařazení nejisté.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl poprvé objeven již na sklonku 19. století na Isle of Wight avšak původně byl Harry Govier Seeleym roku 1887 zcela chybně určen jako příslušník pterosaurů a pojmenován Ornithodesmus cluniculus. V osmdesátých letech 20. století však bylo zjištěno, že Ornithodesmus je ve skutečnosti dromaeosaurid a nikoliv pterosaur (ptakoještěr), jak bylo původně usuzováno. Dromaeosaridní holotyp byl pod jménem Ornithodesmus cluniculus popsán jako první a podle pravidel mu tedy tento právem název náleží. Pro fosilie, které k pterosaurům skutečně náležely a byly původně také řazené do rodu Ornithodesmus (konkrétně druh Onithodesmus latidens), musel být vytvořen rod nový, nazvaný Istiodactylus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seeley, H. (1887). "On a sacrum, apparently indicating a new type of Bird, Ornithodesmus cluniculus, Seeley, from the Wealden of Brook." Quarterly Journal of the Geological Society of London, 42: 206-211.
  • Naish, D. Hutt, and Martill, D. M. (2001). "Saurischian dinosaurs: theropods." in Martill, D.M. and Naish, D. (eds). Dinosaurs of the Isle of Wight. The Palaeontological Association, Field Guides to Fossils. 10, 242-309.
  • Naish, D. and Martill, D. M. (2007). "Dinosaurs of Great Britain and the role of the Geological Society of London in their discovery: basal Dinosauria and Saurischia." Journal of the Geological Society, London, 164(3): 493-510.