Istiodactylus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxIstiodactylus
alternativní popis obrázku chybí
Istiodactylus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád archosauři (Archosauria)
Řád ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád Pterodactyloidea
Nadčeleď Ornithocheiroidea
Rod Istiodactylus
Howse, Milner, & Martill, 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Istiodactylus byl poměrně velkým rodem pterodaktyloidního ptakoještěra, který žil v období spodní křídy na území dnešního Isle of Wight u jižního pobřeží Velké Británie (druh I. latidens) a také na území dnešní Číny (I. sinensis).

Lebka tohoto pterosaura měřila na délku kolem 60 cm a rozpětí křídel je odhadováno až na 5 metrů. Vzhledem ke svému plochému a zaoblenému zobáku je tento létající plaz někdy nazýván "kachnozobým ptakoještěrem". Na rozdíl od vrubozobých ptáků však ústní dutina tohoto tvora obsahovala četné ostré zuby, které mu nejspíš sloužily k požírání ryb nebo mrtvých živočichů.

Omyl jménem Ornithodesmus[editovat | editovat zdroj]

Roku 1887 byla popsána fosílie z Isle of Wight jako pozůstatky pterosaura a tento nový druh byl Harry Govier Seeleym pojmenován jako Ornithodesmus cluniculus. Roku 1913 Reginald Walter Hooley popsal další pterosauří fosílii, kterou přiřadil k témuž rodu a pojmenoval ji jako Onithodesmus latidens. V osmdesátých letech 20. století však bylo zjištěno, že Ornithodesmus je ve skutečnosti dromaeosauridovitý theropod a nikoliv pterosaur, jak bylo původně domníváno. Ornithodesmus cluniculus byl pod tímto jménem popsán jako první a podle pravidel mu tedy tento název právem náleží. Pro všechny skutečně pterosauří fosílie původně řazené do rodu Ornithodesmus musel být vytvořen rod nový, pojmenovaný Istiodactylus.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]