Istiodactylus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Istiodactylus

alternativní popis obrázku chybí
Istiodactylus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: archosauři (Archosauria)
Řád: ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád: Pterodactyloidea
Nadčeleď: Ornithocheiroidea
Rod: Istiodactylus
Howse, Milner, & Martill, 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Istiodactylus byl poměrně velkým rodem pterodaktyloidního ptakoještěra, který žil v období spodní křídy na území dnešního Isle of Wight u jižního pobřeží Velké Británie (druh I. latidens) a také na území dnešní Číny (I. sinensis).

Lebka tohoto pterosaura měřila na délku kolem 60 cm a rozpětí křídel je odhadováno až na 5 metrů. Vzhledem ke svému plochému a zaoblenému zobáku je tento létající plaz někdy nazýván "kachnozobým ptakoještěrem". Na rozdíl od vrubozobých ptáků však ústní dutina tohoto tvora obsahovala četné ostré zuby, které mu nejspíš sloužily k požírání ryb nebo mrtvých živočichů.

Omyl jménem Ornithodesmus[editovat | editovat zdroj]

Roku 1887 byla popsána fosílie z Isle of Wight jako pozůstatky pterosaura a tento nový druh byl Harry Govier Seeleym pojmenován jako Ornithodesmus cluniculus. Roku 1913 Reginald Walter Hooley popsal další pterosauří fosílii, kterou přiřadil k témuž rodu a pojmenoval ji jako Onithodesmus latidens. V osmdesátých letech 20. století však bylo zjištěno, že Ornithodesmus je ve skutečnosti dromaeosauridovitý theropod a nikoliv pterosaur, jak bylo původně domníváno. Ornithodesmus cluniculus byl pod tímto jménem popsán jako první a podle pravidel mu tedy tento název právem náleží. Pro všechny skutečně pterosauří fosílie původně řazené do rodu Ornithodesmus musel být vytvořen rod nový, pojmenovaný Istiodactylus.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]