Open Society Foundations

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Open Society Institute
ZakladatelGeorge Soros
Vznikduben 1993
Právní formanadace
SídloNew York, Spojené státy americké
Souřadnice
LídrGeorge Soros
Oficiální webwww.opensocietyfoundations.org
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Open Society Foundations (OSF), do roku 2011 Open Society Institute (OSI), je nadace, kterou v New Yorku v roce 1993 založil finančník a filantrop George Soros. Název nadace je inspirován dílem Karla Poppera Otevřená společnost a její nepřátelé. Motto OSF: „Building a global alliance for open society.“

Vznikla na podporu Soros Foundations Network, sítě Sorosových nadací ve střední a východní Evropě a v bývalém Sovětském svazu (ve více než 60 zemích). V síti Sorosových nadací má svého zástupce také Česká republika – Nadace Open Society Fund Praha (Nadace OSF Praha). Tři pobočky OSI jsou v USA, jedna v Budapešti, Bruselu, Londýně a Paříži.

OSF a síť Sorosových nadací podporují otevřenou společnost působením na státní správu, podporou vzdělání, nezávislých médií, veřejného zdravotnictví a sociální, právní a ekonomické reformy. Důraz je kladen na liberální agendu s podporou lidských práv, ženských práv a rasové rovnosti. OSF také usiluje o vytvoření otevřené globální společnosti prohlubováním spolupráce s dalšími nestátními organizacemi, vládami a mezinárodními institucemi. Některé programy realizuje OSF pouze na území USA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1984 Soros podepsal smlouvu mezi Soros Foundation (New York) a Maďarskou akademií věd a založil tak Soros Foundation Budapest. Open Society Institute byl vytvořen v roce 1993 jako zastřešující organizace Sorosových nadací ve střední a východní Evropě. V srpnu 2010 byl název změněn na Open Society Foundations, aby tak lépe odrážel svou roli zastřešující organizace pro Sorosovy nadace v různých zemích světa. Mezi lety 1993-2012 byl prezidentem Aryeh Neier, od roku 2012 je jím Christopher Stone.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Kritici obviňují Sorose a jeho Open Society Foundations z rozvracení států s cílem nastolit jedinou globální vládu.[1][2] V Česku byl kritizován Roma Education Fund, který patří do sítě Sorosových Open Society Foundations, za pozitivní diskriminaci romských studentů, kterým uděluje stipendia na základě jejich etnického původu.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KREPEL, Terry. What Beck wants you to believe about Soros. Media Matters. 9 November 2010. Dostupné online. (anglicky) .
  2. BECK, Glenn. Five Step Plan. Fox News Channel:. November 10, 2010. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-05-11. (anglicky) 
  3. RYCHETSKÝ, Jan. Studenti útočí na Romy: Stát vám dotuje studium. A my nemáme nic. Parlamentní listy [online]. 5. 5. 2012 [cit. 2014-07-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]