Nadace Open Society Fund Praha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nadace Open Society Fund Praha
ZkratkaNadace OSF
Vznik1. března 1999
Právní formanadace
SídloHradecká 92/18, Praha 3
Oficiální webosf.cz
Datová schránkabk4wkfw
IČO47611804 (VR)
LEI3157008BW2WUZR3OW135
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nadace Open Society Fund Praha (Nadace OSF) byla založena v Praze v roce 1992 jako součást mezinárodní sítě nadací Open Society Foundations, kterou založil americký investor a filantrop George Soros a která působí ve více než 70 zemích světa. Nadace OSF přispívá k rozvoji otevřené společnosti a prosazuje systémové změny vedoucí k posílení demokracie v České republice.

Roku 2012 pražská Nadace Open Society Fund z této sítě vystoupila a finanční prostředky na svou činnost získává od nadačních fondů, firemních dárců i jednotlivců. V roce 2018 hospodařila s rozpočtem přes 20 mil. korun. Patří mezi pět největších nadací v České republice. Za 26 let existence podpořila 9 500 projektů celkovou částkou přes 1,78 miliardy korun. Financuje a sama realizuje jak projekty, které usilují o systémové změny na celostátní úrovni, tak projekty, které přispívají k řešení konkrétních lokálních situací.

Základními aktivitami Nadace OSF jsou programové pilíře Férová společnost a Živá demokracie. Zahrnuje dílčí projekty.

Cílem většiny programů, které Nadace OSF podporuje, je dosáhnout systémových změn, změn legislativy, či zásadních změn v dosavadní praxi. Mimo poskytování grantů Nadace OSF uděluje stipendia studentům – rozsáhlá síť absolventů zahrnuje studenty Harvardu, Oxfordu a dalších prestižních univerzit. V roce 1999 založila Nadace OSF obecně prospěšnou organizaci Otevřená společnost. Od roku 2010 také Nadace OSF pořádá soutěž Novinářská cena, která oceňuje kvalitní žurnalistickou práci v České republice. V roce 2011 Nadace OSF založila Fond Otakara Motejla, do kterého přispívají soukromí dárci a který podporuje neziskové organizace, jež bojují proti korupci a usilují o transparentní a poctivé prostředí v České republice.

Výkonným ředitelem Nadace je Robert Basch[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]