Open Educational Resources

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo OER

Otevřené vzdělávací zdroje (anglicky Open Educational Resources - OER) jsou volně přístupné, otevřeně licencované dokumenty a média, která jsou využívána pro výuku, učení a hodnocení, jakož i pro výzkumné účely. V důsledku hnutí za otevřenost se jedná o převládající trend v oblasti distančního, resp. otevřeného a distančního vzdělávání.[1] Rozvoj a podpora otevřených vzdělávacích zdrojů jsou často motivovány touhou omezit komodifikaci znalostí,[2] a poskytnout alternativní či vylepšené vzdělávací paradigma.[3]

Vymezení rozsahu a povahy otevřených vzdělávacích zdrojů[editovat | editovat zdroj]

Lze najít mnoho různých definicí Otevřených vzdělávacích zdrojů (OER).[4] Termín byl poprvé použit na fóru "Open Courseware", pořádaném UNESCO v roce 2002, kde byly označeny jako "výukové, učební a výzkumné materiály na jakémkoliv médiu, v digitální či jiné podobě, které jsou licencovány jako veřejné vlastnictví nebo pod jinou otevřenou licencí, která umožňuje neplacený přístup, používání, adaptaci a další šíření dalšími uživateli buď zcela bez omezení, nebo s malým omezením. Otevřená licence je postavena ve stávajícím rámci práv duševního vlastnictví dle příslušných mezinárodních úmluv a respektuje autorství práce". Často je také citována definice Nadace Williama a Flory Hewlettových, která definuje OER jako:

"Výuka, učení a výzkumné zdroje, které jsou ve veřejném vlastnictví, nebo byly vydány pod takovou licencí duševního vlastnictví, které umožňuje jejich volné použití a opětovné modifikace ostatními uživateli. Otevřené výukové zdroje zahrnují veškeré kurzy, studijní materiály, moduly, učebnice, streaming videa, testy, software a jakékoli jiné nástroje, materiály nebo techniky používané na podporu přístupu ke znalostem "[5].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bozkurt, A., Akgun-Ozbek, E., Onrat-Yilmazer, S., Erdogdu, E., Ucar, H., Guler, E., Sezgin, S., Karadeniz, A., Sen, N., Goksel-Canbek, N., Dincer, G. D., Ari, S.,& Aydin, C. H. (2015). Trends in Distance Education Research: A Content Analysis of Journals 2009-2013. International Review of Research in Open and Distributed Learning, 16(1),330-363. https://www.academia.edu/11056576/Trends_in_Distance_Education_Research_A_Content_Analysis_of_Journals_2009-2013
  2. Kauppinen, Ilkka (29 January 2013).  "Different meanings of 'knowledge as commodity' in the context of higher education". Critical Sociology. doi:10.1177/0896920512471218. 
  3. SANCHEZ, Claudia. The use of technological resources for education: a new professional competency for teachers [online]. Intel Corporation, [cit. 2013-04-23]. [1]. (anglicky) 
  4. What is OER? [online]. Creative Commons, [cit. 2013-04-18]. [2]. (anglicky) 
  5. Open Educational Resources [online]. [cit. 2013-03-27]. [3]. (anglicky)