Massive open online course

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Massive open online course (zkratka MOOC, český překlad „hromadný otevřený online kurz“) je označení vzdělávacích kurzů s neomezeným počtem účastníků, ke kterým se přistupuje pomocí webu.[1] Tento druh distančního neformálního vzdělávání vychází z myšlenek konektivizmu. MOOC je založen na principu sdílení a volnosti. Lektoři připraví tematický obsah a časový harmonogram kurzu trvající zpravidla několik týdnů. Ke každému tématu připojí seznam odkazů na studijní materiály a pozvou odborníky na online přednášku.[2] Jedním z cílů MOOC bylo zpřístupnit vzdělání širší veřejnosti, ukazuje se ale, že tato platforma je využívaná spíše bohatší částí společnosti.[3] K největšímu rozmachu MOOC došlo v letech po roce 2010.

Rozdíl mezi MOOC a klasickým e-learningem je, že zatímco MOOC je samostatným kurzem, e-learning je často pouze doplnění "tradičního" kurzu. Hlavním rozdílem je tak soběstačnost obsahu, uzavření v rámci jednoho celku.

Formát[editovat | editovat zdroj]

Výuka v těchto kurzech probíhá formou:

 • video obsahu, přednášek,
 • učebních textů,
 • úkolů k řešení (často s kontrolou a hodnocením ostatními účastníky),
 • testy, kvízy,
 • vzájemné spolupráce v diskuzních fórech.

Po splnění podmínek v průběhu kurzu účastník většinou získává certifikát o absolvování kurzu.

MOOC jsou typicky nabízeny zdarma. V rámci některých platforem je možné získat ověřitelný certifikát (za poplatek), že jste kurz skutečně absolvovali vy. Autentizace probíhá např. snímáním tváře web kamerou anebo dynamikou psaní na klávesnici. Nicméně ani tyto ověřitelné certifikáty nejsou uznávány jako formální vzdělání.

Nejedná se o pouhý přenos pochopení dané problematiky od lektorů k účastníkům. Lektoři a přizvaní odborníci jen vytvářejí rámec, v němž je daná látka účastníky kurzu dotvářena. Hlavním cílem však je propojit vzdělávací prostředí všech zúčastněných a jejich prostřednictvím ještě „teplé“ podnětné myšlenky v maximální míře šířit, a posilovat tak vznik oblastí se zájmem o poznávání.[4]

Tematický obsah[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se MOOC zaměřují na široké spektrum oblastí. Vytvářejí se MOOC pro vzdělávání v oblastech: business, management, počítačová věda, ekonomie, pedagogika, přírodní vědy, humanitní vědy, ve společenských vědách i v dalších oblastech.

Podíl počtu MOOC kurzů podle oborů
Obor 2015 (%)[5] 2016 (%)[6]
Počítačová věda a programování 17,18 17,4
Business a management 16,8 19,3
Matematika 4,09 3,64
Inženýrství 6,11 6,32
Umění a design 6,73 6,47
Zdraví a medicína 8,27 7,68
Vzdělávání a pedagogika 9,36 9,26
Humanitní vědy 9,41 9,82
Společenské vědy 10,8 9,82
Přírodní vědy 11,3 10,4

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pojem MOOC vznikl v roce 2008, a to v souvislosti se zaváděním online spolupráce do praxe v oblasti zvyšování kvalifikace učitelů. Po nesmělých začátcích pod vedením duchovních otců konektivizmu Siemense, Downese a Cormiera, do jejichž kurzů se zapojovaly tisíce účastníků, začaly být pro každého volně dostupné kurzy nabízeny i v dalších oblastech vzdělávání. Poté, co se na podzim 2011 dvěma profesorům ze Stanfordu podařilo zapojit do online kurzu umělé inteligence přes 160 tisíc účastníků, asi dnes nenajdete na světě žádnou prestižní vysokou školu, která by nějaký ten MOOC kurz zdarma studentům nenabízela.[4]

Noviny New York Times označily rok 2012 jako rok MOOC.[7]

Platformy[editovat | editovat zdroj]

Nejrozšířenější platformy jsou Coursera, edX, Udacity a další. V českém prostředí je to zejména Nostis. Často je ale mezi MOOCy zařazována také Khanova škola, Seduo či Distančně.cz. U nich je ovšem povaha MOOCu kontroverzní, protože chybí univerzitní povaha kurzu. Svou délkou se jedná spíše o workshopy než kurzy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Kaplan Andreas M., Haenlein Michael (2016) Higher education and the digital revolution: About MOOCs, SPOCs, social media, and the Cookie Monster, Business Horizons, Volume 59.
 2. BRDIČKA, Bořivoj. Masivní otevřené online kurzy. In: [online]. [cit. 2014-05-25]. Dostupné z: http://spomocnik.rvp.cz/clanek/10725/
 3. http://phys.org/news/2015-12-massive-online-courses-wealthier-people.html - Study shows Massive Open Online Courses used mostly by wealthier people. The study suggests that there are obstacles that prevent students from less wealthy neighborhoods from accessing free online education and presumably the better economic opportunities that would follow were those obstacles to be removed.
 4. a b BRDIČKA, Bořivoj. Velký MOOC boom pokračuje. In: [online]. [cit. 2014-05-25]. Dostupné z: http://spomocnik.rvp.cz/clanek/16415/
 5. SHAH, Dhawal. By The Numbers: MOOCS in 2015. Class Central [online]. [cit. 2017-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-11. 
 6. SHAH, Dhawal. By The Numbers: MOOCS in 2016. Class Central [online]. [cit. 2017-01-20]. Dostupné online. 
 7. PAPPANO, Laura. The Year of the MOOC. In: [online]. [cit. 2014-05-25]. Dostupné z: http://www.nytimes.com/2012/11/04/education/edlife/massive-open-online-courses-are-multiplying-at-a-rapid-pace.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]