Ondřej z Brna (františkán)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondřej z Brna
Narození Brno
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ondřej z Brna byl moravský františkán činný v 2. polovině 15. století. O jeho životě nevíme téměř nic, byl však řádovým písařem. Pro potřeby olomouckého nebo brněnského kláštera františkánů observantů opsal misál.[1] Drobný papírový kodex (21x14 cm) bez jakékoli výzdoby – iluminací byl doplňkem k svazku s mešním kánonem (v této knize chybí).[2] Rukopisný misál psaný bratrem Ondřejem je dokladem důrazu na řeholní chudobu v období rané františkánské observance záhy po misijní cestě Jana Kapistrána po střední Evropě, když běžně se liturgické knihy psaly na nákladnějším pergamenu, kaligrafickým písmem a alespoň se základní výzdobou dle finančních možností zadavatele. Kniha vznikla snad záhy po roce 1451, ne později než roku 1472. Papír pro rukopis koupili řeholníkům olomoučtí měšťané bratři Hofkircherové, přinejmenším později (počátkem 17. století) však kniha byla ve františkánském kostele sv. Bernardina v Brně za hradbami města.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dochován ve Vědecké knihovně v Olomouci, signatura M I 152. Popis viz BOHÁČEK, Miroslav; ČÁDA, František. Beschreibung der mittelalterlichen Handschriften der Wissenschaftlichen Staatsbibliothek von Olmütz. Köln: Böhlau, 1994. ISBN 3-412-13093-1. S. 47-48. Č. 24.  Na zadním přídeští text: „Frater Andreas de Bruna scripsit hoc missale / Sit ei cum „Requiescat im pace“ memoriale...“ Viz též HLAVÁČEK, Petr. Čeští františkáni na přelomu středověku a novověku‘. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1212-5. S. 105. 
  2. Předpokládaný misál z kánonem mohl být přinesen františkány z ciziny a postrádal české nebo františkánské světce a svátky obsažené v svazku Ondřeje z Brna. BAJGER, Matyáš Franciszek. Česká františkánská knižní kultura : knihovny minoritů, františkánů a kapucínů v průběhu staletí. Ostrava, 2007 [cit. 26.1.2015]. Rigorózní práce. FF Ostravské univerzity. Vedoucí práce Nina Pavelčíková. s. 77 (kapitola „Reformovaní františkáni (observanti) v období rukopisné knihy“) a 411 (kapitola „Olomouc, klášter františkánů u chrámu Neposkvrněného početí P. Marie“). Dostupné online.