Omnipol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Omnipol
Právní forma akciová společnost
Sídlo Praha
Klíčoví lidé Jiří Podpěra
Oficiální web omnipol.com/en/intro/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Omnipol a. s. česká firma, známá především jako jeden z nejvýznamnějších obchodníků s moderními technologiemi, obrannou a bezpečnostní technikou, zvláště v oblasti průzkumných a elektronických systémů, v České republice.

Firma byla založena v roce 1934 pro zajištění barterových obchodů s výrobky koncernu Škoda Plzeň. Od druhé poloviny 50. let zajišťovala nákup a prodej komodit pro letecký průmysl, ale také loveckých a sportovních zbraní. Později pro komunistickou vládu zajišťovala širokou škálu vojenského materiálu. Od počátku 90. let rozšířil obchodní nabídku od vývozu a dovoz vojenské a letecké techniky až po financování stavby bioplynových stanic nebo vývoz potravinářských a strojírenských zařízení.[1]

V roce 1996 firmu ovládl Chemapol Group.[2] V roce 1998 firmu ovládl podnikatel Richard Háva, které se z ní stáhl v roce 2008, když po 29% podílu získali jeho synové Petr a Martin.[3]

Skupinu OMNIPOL tvoří výrobce unikátních pasivních a aktivních radiolokačních systémů ERA Pardubice. Do roku 2017 byl členem skupiny také RAMET Kunovice.

OMNIPOL je rovněž strategickým partnerem a finančním investorem v projektu vývoje nového letounu L-39 NG. Společnost bude mít na starost i jeho prodej ve vybraných teritoriích světa.

Prezident společnosti:

2017 - Jiří Podpěra

Michal Hon

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OMNIPOL - historie společnosti
  2. Richard Háva: Nehrajeme si s Kalouskem na loutky a na loutkáře
  3. Kdo vydělal na kauze Parkanová? Omnipol z impéria Hávových

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Webové stránky
  • Výroční zpráva OMNIPOL a.s. za rok 2015
  • OMNIPOL a.s. je systémovým integrátorem (E15 06 2016)[1]