Oecusse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oecusse
Oecusse – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoPante Macassar
Souřadnice
Rozloha814 km²
Časové pásmoUTC+9
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel72 230
Hustota zalidnění88,7 obyv./km²
Správa regionu
StátVýchodní TimorVýchodní Timor Východní Timor
Nadřazený celekVýchodní Timor
Druh celkudistrikt
Podřízené celky4 subdistrikty
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oecusse (také Oe-Kusi, Oecussi, Ocussi nebo Oecussi-Ambeno) je jedním ze třinácti distriktů tvořících republiku Východní Timor. Nachází se na pobřeží Sawuského moře a tvoří exklávu oddělenou od zbytku země územím indonéské provincie Východní Nusa Tenggara. Má rozlohu 814 km² a žije zde přes sedmdesát tisíc obyvatel. Správním střediskem je Pante Macassar, zvané také Oecussi.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Osou distriktu je řeka Tono. Při mořském pobřeží leží rovinaté savany, vnitrozemí je hornaté a porostlé křídlokovými lesy, nejvyšší horou je Bisae Súnan (1560 m), jejímž vrcholem prochází hranice s Indonésií.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast je pojmenována podle původních domorodých států Oecusse a Ambeno. V ústí řeky Tono se roku 1515 vylodili portugalští misionáři. Vesnice Lifau byla nejstarším portugalským opěrným bodem na Timoru a centrem obchodu se santalovým dřevem, původně zde vládli christianizovaní portugalsko-domorodí míšenci zvaní Topasses, roku 1702 byla zřízena portugalská kolonie. Timor byl dlouho předmětem sporů mezi Portugalci a Nizozemci, roku 1859 byla v Lisabonu podepsána smlouva o rozdělení ostrova, po níž se Oecusse stalo exklávou obklopenou nizozemským územím. Za druhé světové války ostrov okupovalo Japonsko, roku 1975 Portugalci odešli a byla vyhlášena nezávislost Východního Timoru, kterou však Indonésie neuznala a vojensky obsadila celé území až do roku 1999, v roce 2002 se stála exkláva součástí nezávislého východotimorského státu.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Distrikt se dělí na čtyři subdistrikty: Pante Macassar, Nitibe, Oesilo a Passabe.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Většinu obyvatel tvoří domorodí Atoni, hovořící jazykem Uab Meto, používá se také tetum, portugalština a indonéština. Více než 99 % věřících se hlásí k římskokatolické církvi.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Kraj je chudý a trpí svojí izolovanou polohou: nejkratší vzdálenost exklávy od zbytku země činí 58 kilometrů vzdušnou čarou, z hlavního města Dili jezdí do Pante Macassaru trajekt dvakrát do týdne. Převládá samozásobitelské zemědělství založené na rýži, kukuřici a sóji, rozšířené je i pěstování kávovníku a chov dobytka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oecusse (Gemeinde) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]