Odontochelys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOdontochelys
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, před 220 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Odontochelys v přirozeném prostředí - rekonstrukce
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Řádželvy (Testudines)
ČeleďOdontochelyidae
RodOdontochelys
Binomické jméno
Odontochelys semitestacea
Li et al., 2008
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Odontochelys ("ozubená želva") je rod nejstarší dosud objevené želvy. Byl formálně popsán v roce 2008 podle objevu fosilií z jihozápadní Číny. Její stáří činí zhruba 220 milionů let (svrchní trias), je tedy přibližně o 15 milionů let starší, než všichni dosud objevení archaičtí zástupci této skupiny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zajímavým znakem této "praželvy" je uspořádání jejího krunýře. Vyvinut je u ní pouze plastron - břišní část krunýře, karapax (hřbetní část) ještě přítomen není. Je tedy možné, že želvy vyvinuly nejprve tuto spodní část krunýře a ten tedy nevznikal spojitě, jak se dříve předpokládalo. Nález rodu Odontochelys nasvědčuje také tomu, že želvy vznikly původně v mořském prostředí. Dosud nejstarší známé želvy, jako byl rod Proganochelys z Německa, byly pravděpodobně suchozemskými formami. Předpokládá se, že tato dávná želva obývala mělká moře v blízkosti břehů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Li, Chun; Xiao-Chun Wu, Olivier Rieppel, Li-Ting Wang & Li-Jun Zhao (2008-11-27). "An ancestral turtle from the Late Triassic of southwestern China". Nature 456: 497-501. doi: 10.1038/nature07533.
  • Reisz, Robert R.; Jason J. Head (2008-11-27). "Palaeontology: Turtle origins out to sea". Nature 456: 450-451. doi: 10.1038/nature07533.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]