Přeskočit na obsah

Ocelový pakt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adolf Hitler, Galeazzo Ciano a Joachim von Ribbentrop při podpisu Ocelového paktu

Ocelový pakt (německy Stahlpakt, italsky Patto d'Acciaio) byla smlouva o vzájemné pomoci ve válce, podepsaná mezi Třetí říší a Itálií 22. května 1939.[1] Název paktu poprvé použil Benito Mussolini, který se domníval, že jeho původní název Pakt krve by byl v Itálii špatně přijat.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Hermann Göring a Adolf Hitler v den podpisu Ocelového paktu

Pakt zavazoval ke vzájemné pomoci v případě války s třetí mocností, a to i v útočné válce na souši, na moři i ve vzduchu. Týkalo se to i politické a diplomatické pomoci. Skládal se ze dvou částí: první obsahovala otevřené prohlášení o zachování důvěry a spolupráce mezi Německem a Itálií, zatímco druhá, "Tajný dodatkový protokol", doporučuje spojení vojenské a hospodářské politiky. Obě strany se například dohodly, že budou trvat na platnosti tzv. Gotthardské smlouvy z roku 1909, která jim zaručovala právo převážet zboží přes švýcarské území v zapečetěných vagonech po Gotthardské dráze a Gotthardským tunelem. Tato dohoda měla velký význam pro dopravu válečného materiálu za druhé světové války.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Ocelový pakt měl zajistit ochranu zájmů obou spřátelených stran. Pro Německo byl – vedle paktu se SSSR – bezprostřední přípravou na napadení Polska.[2] To se začalo plánovat okamžitě po podpisu paktu, v memorandu z 30. května 1939 však sdělil Mussolini Hitlerovi, že Itálie nebude k útočné válce připravena dříve, než koncem roku 1942. Hitler to ignoroval, Itálie se ale nakonec přepadení Polska nezúčastnila.

23. listopadu 1940 se k Ocelovému paktu připojilo Rumunsko. Pakt byl z italské strany zrušen příměřím se spojenci ze 3. září 1943.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BUTLER, Rupert. Hitlerovi šakali. Praha: Naše vojsko, 2008. 291 s. ISBN 978-80-206-0991-5. S. 30. 
  2. Pečenka – Luňák, Encyklopedie moderní historie, str. 341.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pečenka - Luňák a kol., Encyklopedie moderní historie. Praha: Libri 1999. Heslo Ocelový pakt.