Ošetnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ošetnice
Pramen
Ústí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ošetnice je horský potok (přítok řeky Lomná), jehož horní tok je v obci Mosty u Jablunkova a dolní tok v obci Jablunkov v okrese Frýdek Místek v Moravskoslezském kraji. Geomorfologicky patří do pohoří Moravskoslezské beskydy a nížiny Jablůnkovská brázda, obojí je v pásmu Západních Beskyd. Historicky leží ve slezském regionu Těšínsko.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Ošetnice pramení na východním okraji Moravskoslezskych Beskyd v masívu hory Skalka (932 m n. m.) a Beskyd (682 m n. m.) nad Jablůnkovským průsmykem ve výšce cca 695 m n. m. Pramen se nachází v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Nejprve teče na východ k Jablunkovskému průsmyku a vstupuje do Jablunkovské brázdy. Následně se otáčí k severu a protéká obcí Mosty u Jablunkova, kde se do něj vlévá Šragarski potok, Kavulokův potok (Kawulacký potok) a Potůček a další, bezejmenné potoky.

Na okraji Jablunkova v Jablunkovském arboretu se nedaleko plicního sanatoria Ošetnice vlévá zprava do řeky Lomná. Soutok je v nadmořské výšce asi 394 m n. m. Ošetnice patří mezi nejvýznamnější přítoky Lomné. Je to jediný přítok s povodím nad 10 km². Potok patří do povodí řeky Olše (Olza), povodí veletoku Odra a úmoří Baltského moře.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lomná | Atlas vodních toků povodí Odry. www.pod.cz [online]. [cit. 2022-07-01]. Dostupné online. 
  2. Pramen Ošetnice | Národní registr pramenů a studánek. www.estudanky.eu [online]. [cit. 2022-07-01]. Dostupné online.