Přeskočit na obsah

Nová Obora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nová Obora
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Charaktersamota
ObecHrdějovice
OkresČeské Budějovice
KrajJihočeský kraj
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
PSČ373 61
Nová Obora
Nová Obora
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nová Obora je samota příslušející k obci Hrdějovice v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji.

Knížecí dvůr Nová Obora

[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 1699 byl vystavěn na hlubockém panství u Opatovic schwarzenberský knížecí dvůr Nová Obora, který měl roku 1914 rozlohu cca 113 ha. Dvůr vznikl na místě dvou velkých rybníků, které byly proměněny v louky a ty zase v pole. Při tvoření tohoto dvora si vrchnost zabrala pozemky (pole a louky) opatovických poddaných, scelila je a opatovickým dala v náhradu pozemky jiné.

Sedlákům Matoušovi Krčmovi, Jiřímu Suchanovi, Václavovi Zevlovi, Ondřeji Šulistovi a Matoušovi Marešovi byly zabrány pozemky ve výměře cca 17 strychů a v té samé míře dostali pozemky jiné. Také obec dala pozemky, za což dostala náhradu od chalup Kovařovy a Tesařovy. Obci bylo dále odpuštěno 8 kop grošů za pastvu v obou rybnících. Dále vrchnost zrušila 4 chalupy ve výměře 18 2/4 strychů polí a luk na 6 fůr a dala jim v náhradu 40 strychů polí a luk na 12 fůr na „Světlících“. Chalupníci si vystavěli čtyři nové chalupy a tím vznikla osada Čertíkov, později zvaná Nemanice.

Roku 1774 se ženil Josef Caissan, myslivec (Reitjäger) z Nové Obory. Roku 1810 měla Nová Obora staré číslo popisné 40 a byla zvána „na Hřibech“. Roku 1821 je uváděn Vít Bezpalec, šafář z Nové Obory. Roku 1841 je uváděn Karel Müller, šafář z Nové Obory. Jeho syn Karel Müller byl farářem v Suchdole nad Lužnicí.

Pověst o ohnivém kočáře

[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli vrchnost tvrdila, že dala svým poddaným v náhradu větší a lepší pozemky, opatovičtí byli opačného názoru. Dle pověsti byli opatovičtí připraveni o nejlepší pastviny a marné byly jejich nářky proti vrchnosti. Nikdo je prý nevyslyšel. Ale Bůh prý potrestal direktora hlubockého panství: po smrti neměl v hrobě pokoje. Lidé prý za šera viděli jak po pozemcích neprávem odňatých jezdil ohnivý kočár, v němž seděl direktor s mezníkem v ruce a stále hrozným hlasem volal: „Kam ho dám?“ Lidé před příšerným zjevem utíkali. Jen dědeček Bendů z Opatovic prý neutekl a na direktorovu otázku odpověděl: „Kdes ho vzal!“ Vidění zmizelo a od té doby se neukázalo.

Skelná huť u Hluboké

[editovat | editovat zdroj]
Hlubocká skelná huť
Sklářská pec a nářadí

Jedná se o nově postavenou budovu, ve které se nachází moderně zařízená skelná huť. Ve sklárně neprobíhá intenzívní výroba, spíše jde o místo využívané k představení sklářského řemesla, kde lze i vyzkoušet, jak pracovat s píšťalou. Je možné vidět výrobu nejen obvyklého sortimentu výrobků ale také vinutých skleněných perlí, tzv. vinutek.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]