Nový světový pořádek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Pojem nový světový pořádek nebo nový světový řád se používá pro označení nového období dějin, v němž dochází ke dramatickým změnám ve struktuře světového politického myšlení a rovnováhy sil.[1] Přes různé výklady této politické doktríny v ní je často zastoupena myšlenka nějakého druhu jednotné světové vlády.

První užití termínu na Západě souvisí s Wilsonovými Čtrnácti body a s výzvou k ustavení Společnosti národů po první světové válce. Termín byl použit i na konci druhé světové války při popisu plánů na ustavení Organizace spojených národů a brettonwoodského systému, ovšem opatrněji ve snaze vyhnout se negativním asociacím na neúspěšnou Společnost národů. Při zpětném pohledu však mnozí komentátoři označovali politický pořádek nastolený vítězi druhé světové války jako „nový světový pořádek“.

Nejšířeji diskutované užité pojmu v poslední době přišlo na konci studené války. Prezidenti Michail Sergejevič Gorbačov a George H. W. Bush použili termín, aby se pokusili definovat éru po studené válce a ovzduší spolupráce velmocí, v jehož realizaci doufali. Gorbačovova původní formulace byla všeobjímající a idealistická, ale jeho reálné možnosti byly vážně omezeny vnitřní krizí sovětského systému. Bushova vize byla ve srovnání s tím mnohem omezenější a pragmatičtější, někdy možná až účelová, a úzce souvisela s válkou v Perském zálivu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku New world order na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]