Nový židovský hřbitov v České Lípě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový židovský hřbitov v České Lípě
Zbytky nového židovského hřbitova
Zbytky nového židovského hřbitova
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký
Okres Česká Lípa
Obec Česká Lípa
Zeměpisné souřadnice
Specifikace
Výstavba 1904-1905
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový židovský hřbitov se v České Lípě již neexistuje, byl postupně zlikvidován. Na jeho místě jsou pozemky a stavby českolipské základní školy Špičák.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Koncem 19. století středověké hřbitovy rozrůstajícímu se městu nedostačovaly a do jednání o zřízení centrálního hřbitova se zapojila i židovská náboženská obec. Byla si vědoma, že starý, neoplocený židovský hřbitov nestačí, navíc bylo jeho okolí zastavováno, byla poblíž vybudována železniční trať. Nicméně nebyla přijatelná možnost mít židovské hroby vedle křesťanských, bylo třeba mít nový židovský hřbitov oddělený, samostatný. V nacionálně rozděleném městě se však založení takového hřbitova odsouvalo a spory se přesouvaly i na instituce v Praze.

V letech 19041905 byly uspořádány mezi židovskými spolky sbírky a v sousedství nového centrálního hřbitova byl zakoupen pozemek, židovský hřbitov na něm byl se souhlasem vedení města založen. Byla zde založena i obřadní síň, která byla postavena v historizujícím stylu. V pravém křídle budovy byl byt hrobníka.

Nový hřbitov byl zkolaudován 17. listopadu 1905 a využíván byl do začátku II. světové války. Před jejím začátkem mnoho židovských rodin z města emigrovalo. V roce 1938 byla synagoga vypálena a majetek Židů byl postupně rozprodán. V době války byli zbývající Židé deportováni do koncentračních táborů a po válce jich ve městě zůstalo velice málo, spíše se jednalo o nově přistěhované.

Po roce 1970 město nechalo hřbitov zrušit, obřadní síň byla zbořena a likvidace celého areálu byla dokončena roku 1983. Na části bývalého hřbitova dnes stojí budovy a pozemky základní školy.

Dnešní stav[editovat | editovat zdroj]

Městská radnice v České Lípě nechala na místě zrušeného hřbitova u nové, základní školy Špičák v roce 2004 nákladem 640 tisíc Kč vybudovat památník sedmnácti židovských obětí pochodu z koncentračního tábora Schwarzheide.[1] Památník i přes uzamčení trpí vandalismem.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PADEVĚT, Jiří. Krvavé finále. Jaro 1945 v českých zemích. Praha: Academia, 2015. 684 s. ISBN 978-80-200-2484-0. Heslo Česká Lípa, s. 424-427. 
  2. Aleš Horáček. Česká Lípa nahradila židovské hvězdy plastovými, zloději je kradou dál. idnes.cz [online]. 2011-06-14 [cit. 2013-03-21]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]