Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nové technologie – výzkumné centrum ZČU v Plzni
Budova NTC
Budova NTC
ZkratkaNTC
SídloTeslova 5 – 9
301 00 Plzeň
Souřadnice
Mateřská organizaceZápadočeská univerzita v Plzni
Oficiální webwww.ntc.zcu.cz
E-mailntc@ntc.zcu.cz
IČO49777513 (VR)
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nové technologie – výzkumné centrum, zkráceně NTC, je nezávislý vysokoškolský ústav Západočeské univerzity v Plzni, který se od roku 2000 věnuje výzkumu, vývoji a inovacím pro průmyslové aplikace. Spolupracuje s českými i zahraničními společnostmi a je partnerem výzkumných institucí a profesních organizací[1]. Účastní se grantových projektů nejen v rámci Evropské unie.

Výzkumné centrum disponuje moderním technickým vybavením a zázemím. Realizuje základní i aplikovaný výzkum a přináší mezioborový přístup při řešení technických i technologických problémů od prvotní myšlenky až po prototyp. Vědečtí pracovníci centra publikují v odborných periodicích, patentují řešení a aplikují inovativní technologie a výsledky v průmyslových i dalších odvětvích po celém světě.[2]

Výzkumné centrum je zapojeno do vzdělávacích aktivit v rámci spolupráce s ostatními, nejen technickými fakultami. Pracovníci garantují odborné předměty v rámci studijních programů technických fakult. Rovněž se podílejí na výuce studentů prezenčního i distančního studia, definují témata a vedou studenty během studijních projektů i bakalářských diplomových a doktorských prací. Centrum každoročně přijímá zahraniční studenty v rámci jejich stáží.[3]

Výzkumná témata a týmy[editovat | editovat zdroj]

Modelování a simulace technických systémů[editovat | editovat zdroj]

IR kamery

Výzkumný tým zajišťuje teoretické analýzy a experimentální měření proudění tekutin a dále technických systémů při dynamických jevech a extrémním zatěžování.

Infračervené technologie[editovat | editovat zdroj]

Oddělení zkoumá technologie související s infračerveným zářením (zdroje, diagnostika, analýza) je primárně zaměřeno na bezkontaktní měření teplot a teplotních polí. S tím souvisí znalost a měření optických vlastností. Zároveň se okrajově zabývá laserovými technologiemi.

Elektrochemické procesy[editovat | editovat zdroj]

Náplní je výzkum na vanadových průtočných bateriích[4] a mikro CT tomografie.

Pokročilé materiály[editovat | editovat zdroj]

Výzkumný tým se zabývá problematikou tenkovrstvých materiálů pro fotovoltaiku, fotoniku a mikrosystémovou techniku, věnuje se experimentálnímu a teoretickému studiu strukturních, elektrických, magnetických a spekroskopických vlastností nových technologicky perspektivních materiálů, další rozvíjenou oblastí výzkumu je elektronová struktura pevných látek a nízkodimenzionálních systémů využívající výpočty z prvních principů k jejich modelování.

Biomechanické modely[editovat | editovat zdroj]

Výzkumný tým vytváří počítačové modely lidského těla[5] a zabývá se interakcí s okolí, čehož je využíváno především v prevenci poraněních v dopravě, zdravotnictví a sportu a přispívá k optimalizaci terapie v medicíně.

Materiály pro regenerativní medicínu[editovat | editovat zdroj]

Výzkumný tým se zabývá vývojem a charakterizací biomateriálů jako jsou porézní biosklo, biokompatibilní nanočástice, responzivní hydrogely a dále výzkumem na vodíkovém a palivovém článku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OSM. Plzeň CZ [online]. Plzeň: Plzeň.cz, 2018-12-14 [cit. 2020-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-09. 
  2. RIENKS, E. D. L.; WIMMER, S.; SÁNCHEZ-BARRIGA, J. Large magnetic gap at the Dirac point in Bi 2 Te 3 /MnBi 2 Te 4 heterostructures. Nature. 2019-12, roč. 576, čís. 7787, s. 423–428. Dostupné online [cit. 2020-03-10]. ISSN 1476-4687. DOI 10.1038/s41586-019-1826-7. (anglicky) 
  3. ČTK. Home. Český rozhlas Plzeň [online]. Český rozhlas Plzeň [cit. 2020-03-10]. Dostupné online. 
  4. Úvod - Akumulace – Vanadové redoxní průtočné baterie - Solární asociace. www.solarniasociace.cz [online]. [cit. 2020-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-08-09. 
  5. KEMÉNYOVÁ, Zuzana. Češi vyvíjejí virtuální model člověka pro crashtesty. Podívejte se na animace nárazů. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 2011-08-15 [cit. 2020-05-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]