Nové Strašnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nové Strašnice
Domy č. o. 31–33 (zleva č. p. 1212 a 1205)
Domy č. o. 31–33 (zleva č. p. 1212 a 1205)
Lokalita
Městská částPraha 10
ObvodPraha 10
ObecPraha
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíStrašnice
Nové Strašnice
Nové Strašnice
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nové Strašnice jsou zbytky vesnice ve východní části území dnešní pražské čtvrti a katastrálního území Strašnice v městské části Praha 10. Z původní vesnice dnes zbylo několik domků, polorozpadlý statek a a malá kaplička kolem západní části ulice Novostrašnické, mezi Úvalskou ulicí a stanicí metra Depo Hostivař. Zbytek vesnice je obklopen různými skladovými areály, administrativními a průmyslovými objekty, zahrádkami a periferní pustinou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nové Strašnice vznikly kolem roku 1781, v téže době, kdy byly nedaleké Staré Strašnice (ležící asi 1 kilometr západně) obnoveny po zpustošení při prusko-rakouské bitvě u Štěrbohol (1757).

Nové Strašnice nikdy nebyly samostatnou obcí. Na přelomu 19. a 20. století spadaly do žižkovského okresu. Zhruba od roku 1898 se v matrikách používal sloučený název Strašnice namísto Staré Strašnice a Nové Strašnice. Novým i Starým Strašnicím vedla církevní matriku v letech do roku 1784 farnost Prosek (v letech 1673–1775 též farnost svatého Ignáce), v letech 1784–1920 žižkovská (olšanská) farnost svatého Rocha.

Koncem 19. století měly Nové Strašnice 14 domů. Na přelomu 19. a 20. století zažívaly Strašnice bouřlivý rozvoj a původní vesnice byla zčásti zničena, zčásti pohlcena průmyslovou zástavbou. Nynější popisná čísla byla přidělena až po připojení ke Strašnicím.

V těsné blízkosti této oblasti mezi ulicí Úvalská a stanicí metra Depo Hostivař je po desetiletí připravovaná trasa rychlostního Městského okruhu. Územní plán počítá s jeho vedením podél železniční tratě, tedy mimo jiné s demolicí statku Novostrašnická 1213/47.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]