Čtvrť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Čtvrť (rozcestník).

Čtvrť bylo původně označení jedné čtvrtiny města, v současnosti se používá pro označení nějak vymezené části města (část obce, ZSJ, katastrální území, bývalá obec atp.).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve středověku bývalo každé město pro ulehčení obecní správy rozděleno na 4 části Quartale, v čele s úředníkem – čtvrtním, čtvrtníkem.[1] Toto členění bylo hlavně z vojenských důvodů, kdy se v případě ohrožení měli lidé na náměstí shromažďovat právě podle čtvrtí. Postupem času upadala vojenská funkce a využívalo se spíše jako správní členění.

Čtvrti bývaly označovány například podle kostelů (např. v Praze) nebo významných měšťanů, kteří v nich bydleli (např. České Budějovice). Postupem času se mohlo stát, že některý dům dle svého vlastníka spadal do jiné čtvrti, než ve které stál.[2] Postupně význam dělení na čtvrti upadal. Na konci 18. století bylo pro označování domů zavedeno číslování domů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný. [s.l.]: [s.n.] Kapitola Čtvrť, s. 816. 
  2. KOVÁŘ, Daniel; KOBLASA, Pavel. Ulicemi města Českých Budějovic. České Budějovice: Veduta, 2005. 310 s. ISBN 80-86829-07-3. S. 10–23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]