Nové Butovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o sídlišti. O tamní stanici metra pojednává článek Nové Butovice (stanice metra).
Nové Butovice
část obce a katastrální území hl. města Prahy
Sluneční náměstí

Sluneční náměstí

kód katastrálního území:
připojení k Praze:
městská část:
správní obvod (pověřený úřad): Stodůlky
městský obvod: Praha 13
počet územně tech. jednotek:
základní sídelní jednotky:
katastrální výměra:  km²
obyvatel:
hustota zalidnění:  obyv./km²

poštovní směrovací číslo: 158 00

Nové Butovice je název sídliště na Praze 13, tvořící východní část Jihozápadního Města. To sestává především z panelových domů, vybudovaných v druhé polovině 80. let 20. století a na samém začátku let devadesátých.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohled z vrchu Vidoule
Budovy kancelářského komplexu Nové Butovice

Nové Butovice se rozkládají v katastrálním území Stodůlky. Svůj název získaly podle staré vesnice Butovice, která se nachází východně od sídliště. Od staré zástavby je sídliště odděleno čtyřproudou ulicí Bucharovou. K hlavním dopravním uzlům sídliště patří dvě stanice metra (Hůrka a Nové Butovice) trať metra vytváří přirozenou osu sídliště. U stanice Nové Butovice je terminál městské autobusové dopravy a zastávky regionálních autobusových linek. Další čtyřproudé silnice, které obcházejí celé JZM, zajišťují dostupnost autobusové dopravy ale i individuální automobilové dopravy i do vzdálenějších míst.

Historie sídliště[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 21. století zaznamenaly Nové Butovice významnou změnu; vzniklo obchodní centrum Galerie Butovice nedaleko od Prokopského údolí a začaly být budovány nové kancelářské objekty na okraji sídliště. Byl zbořen nedostavěný multifunkční komplex, který zůstal rozestavěn z časů výstavby panelových domů. Na jeho místě pak byla 23. ledna 2014 zahájena stavba kancelářsko-administrativní budovy Metronom Business Centrum. Stavba byla dokončena v květnu 2015[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metro.cz/okoli-metra-nove-butovice-se-promeni-k-nepoznani-dnes-se-zacalo-stavet-1z3-/co-se-deje.aspx?c=A140123_172021_co-se-deje_rab