Nokalakevi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nokalakevi
ნოქალაქევი
Zbytky východní městské brány Archeopolisu
Zbytky východní městské brány Archeopolisu
Poloha
Souřadnice
StátGruzieGruzie Gruzie
Nokalakevi
Nokalakevi
Správa
Vznik1. tisíciletí př. n. l.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel v dnešním Nokalakevi

Nokalakevi, dříve znám jako Archeopolis, (gruzínsky ნოქალაქევი, Nokalakevi, řecky Αρχαιόπολις, Archajópolis) je vesnice a archeologické naleziště vzdálené 15 km od západogruzínského města Senaki. Doslovný překlad v obou jazycích znamená „Staré město“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Archeopolis bývalo metropolí starověkého království Lazika, jež sjednocovalo lazský národ. Pod tímto názvem ho však znali jen Řekové a později Byzantinci, Gruzínci ho však tehdy nazývali Cichegodži, což se dá do češtiny přeložit jako Kudžiho hrad. Kudži byl dle legend jedním z prvních vládců Kolchidy. Byla to mohutná pevnost, jež byla zbudována na strategickém místě, aby hlídala obchodní stezky, zejména tu mířící do Čchorocku a dále do Svanetie. Archeopolis sehrálo velice důležitou historickou úlohu ve válkách Byzance proti sasánovské Persii v 6. století. Bylo klíčovou pevností, jež ochránila území západní Laziky (dnešní Mingrelie) před jejich vpádem a výhra Byzantinců a Lazů ve válce trvající od roku 540 do 562 znamenala uchování svobody pod patronátem Byzance, zatímco zbytek Gruzie se musel podvolit perské nadvládě.

Archeologie[editovat | editovat zdroj]

Švýcarský vědec Frederic Dubois du Monpéreux byl prvním, kdo v roce 1834 identifikoval rozvaliny pevnosti poblíž vsi Nokalakevi jako starobylé Archeopolis. V roce 1930 zde byl zahájen archeologický výzkum, vedený Dr. Alfonsem-Mario Schneiderem z freiburské univerzity, jehož výsledkem bylo odkrytí pozůstatků městských hradeb a příkopů. Další výzkum pokračoval až do začátku 90. let, kdy byl kvůli válečným událostem a nedostatku financí přerušen. Teprve v roce 2001 se archeologové do Nokalakevi opět vrátili.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]