Noční košile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Noční košile

Noční košile je druh oblečení, které se používá pro spaní. Charakteristickým znakem noční košile je, že je tvořena jedním kusem oblečení (na rozdíl od pyžama) a obléká se přes hlavu (na rozdíl od overalu). Noční košile nezakrývá rozkrok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Noční košile se vyvinuly z dlouhé spodní košile. Spodní košile se nosila celý den pod vrchním oblečením. Večer se svléklo pouze vrchní oblečení, spodní košile se na spaní nesvlékala. Ve spodní košili spali muži i ženy, přičemž ženy používaly košili delší než muži.

První zmínky o spaní v košilích jsou ze 7. století[1]. V Čechách je o "sukni ložničné" zmínka poprvé roku 1492. První noční košile byly velmi rozměrné, jinak celkem podobné denním, a stejně jako ony patřily k výsadám majetnějších lidí. Všeobecně se noční košile ujímá až v 19. století, v některých zemích ještě později[2].

Až do 19. století byla noční košile jediným druhem nočního prádla, který nosili muži, ženy i děti. Teprve koncem 19. století a zejména na začátku 20. století se vedle nočních košil začala používat také pánská pyžama. Dámská pyžama se objevují až po první světové válce.

V československé armádě byly noční košile používány až do roku 1965 (od roku 1960 se postupně nahrazovaly pyžamy).

Druhy nočních košil[editovat | editovat zdroj]

Noční košile lze rozdělit podle střihu na:

  • tričkové – nejrozšířenější, jednoduchý střih bez límce, ve všech délkách, rukávy krátké i dlouhé. Krátké noční košile tričkového střihu jsou též nazývány maxitrika,
  • klasické – s límcem a několika knoflíky v horní části, délka střední a dlouhá, rukávy dlouhé,
  • košilkové – bez rukávů, s prádlovými ramínky, délka krátká až střední, používají výhradně ženy,
  • pyžamové kabátky – pyžamový kabátek jako u klasického pyžama s límcem a s knoflíky po celé délce, avšak délky do půli stehen, rukávy dlouhé. Používá se samostatně bez kalhot, obvyklým doplňkem je pásek. Používají výhradně muži,
  • historizující – široká noční košile z bílého plátna s dekoracemi (krajky, volány), délka dlouhá, rukávy dlouhé, pro muže i ženy.

Doplňkem tričkových a historizujících nočních košil může být noční čepička, což je kuželovitá čepice s pružným lemem obvykle ukončená střapcem.

Materiál[editovat | editovat zdroj]

Většina nočních košil je vyrobena z bavlněného či směsového úpletu (tričkové, košilkové) nebo bavlněné, směsové či syntetické tkaniny (klasické, košilkové, pyžamové kabátky). Historizující noční košile se vyrábějí z odpovídajících materiálů, nejčastěji ze lněné tkaniny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je noční košile běžným druhem nočního prádla. Noční košile používají muži i ženy, ale u žen jsou noční košile ve větší oblibě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZÍBRT, Čeněk. Dějiny kroje v zemích Českých od počátku století 15. až po dobu Bělohorské bitvy. Praha: F. Šimáček, 1893. 
  2. KYBALOVÁ, Ludmila; HERBENOVÁ, Olga; LAMAROVÁ, Milena. Obrazová encyklopedie módy. Praha: Artia, 1973. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]