Noční košile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Noční košile

Noční košile je druh oblečení, které se používá pro spaní. Charakteristickým znakem noční košile je, že je tvořena jedním kusem oblečení (na rozdíl od pyžama) a obléká se přes hlavu (na rozdíl od overalu). Noční košile nezakrývá rozkrok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Noční košile se vyvinuly z dlouhé spodní košile. Spodní košile se nosila celý den pod vrchním oblečením. Večer se svléklo pouze vrchní oblečení, spodní košile se na spaní nesvlékala. Ve spodní košili spali muži i ženy, přičemž ženy používaly košili delší než muži.

První zmínky o spaní v košilích jsou ze 7. století[1]. V Čechách je o "sukni ložničné" zmínka poprvé roku 1492. První noční košile byly velmi rozměrné, jinak celkem podobné denním, a stejně jako ony patřily k výsadám majetnějších lidí. Všeobecně se noční košile ujímá až v 19. století, v některých zemích ještě později[2].

Až do 19. století byla noční košile jediným druhem nočního prádla, který nosili muži, ženy i děti. Teprve koncem 19. století a zejména na začátku 20. století se vedle nočních košil začala používat také pánská pyžama. Dámská pyžama se objevují až po první světové válce.

V československé armádě byly noční košile používány až do roku 1965 (od roku 1960 se postupně nahrazovaly pyžamy).

Druhy nočních košil[editovat | editovat zdroj]

Noční košile lze rozdělit podle střihu na:

  • tričkové – nejrozšířenější, jednoduchý střih bez límce, ve všech délkách, rukávy krátké i dlouhé. Krátké noční košile tričkového střihu jsou též nazývány maxitrika,
  • klasické – s límcem a několika knoflíky v horní části, délka střední a dlouhá, rukávy dlouhé,
  • košilkové – bez rukávů, s prádlovými ramínky, délka krátká až střední, používají výhradně ženy,
  • pyžamové kabátky – pyžamový kabátek jako u klasického pyžama s límcem a s knoflíky po celé délce, avšak délky do půli stehen, rukávy dlouhé. Používá se samostatně bez kalhot, obvyklým doplňkem je pásek. Používají výhradně muži,
  • historizující – široká noční košile z bílého plátna s dekoracemi (krajky, volány), délka dlouhá, rukávy dlouhé, pro muže i ženy.

Doplňkem tričkových a historizujících nočních košil může být noční čepička, což je kuželovitá čepice s pružným lemem obvykle ukončená střapcem.

Materiál[editovat | editovat zdroj]

Většina nočních košil je vyrobena z bavlněného či směsového úpletu (tričkové, košilkové) nebo bavlněné, směsové či syntetické tkaniny (klasické, košilkové, pyžamové kabátky). Historizující noční košile se vyrábějí z odpovídajících materiálů, nejčastěji ze lněné tkaniny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je noční košile běžným druhem nočního prádla. Noční košile používají muži i ženy, ale u žen jsou noční košile ve větší oblibě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZÍBRT, Čeněk. Dějiny kroje v zemích Českých od počátku století 15. až po dobu Bělohorské bitvy. Praha: F. Šimáček, 1893. 
  2. KYBALOVÁ, Ludmila; HERBENOVÁ, Olga; LAMAROVÁ, Milena. Obrazová encyklopedie módy. Praha: Artia, 1973. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]