Niněra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Niněra
Niněra
italsky ghironda
německy Drehleier
anglicky hurdy gurdy
francouzsky vielle à roue
Klasifikace
Tónový rozsah
Tónový rozsah
Příbuzné nástroje

Niněra (lučec, kobylí hlava nebo kolovratec) je strunný hudební nástroj, jehož struny se rozeznívají třením pomocí dřevěného kolečka s klikou, kterým hráč pravou rukou otáčí. Niněra tak patří mezi strunné nástroje třecí (či kolové). Funkce kolečka je podobná jako smyčec u houslí. Zvláštním klapkovým zařízením se pomocí prstů levé ruky struny zkracují. Ozvučná skříňka mívá různý tvar.

První záznamy o niněře jsou v západní Evropě známy už z 10. století, ale tehdy byly nástroje o dost větší než ty dnešní - ke hře bylo potřeba dvou hráčů; jeden se staral o kolečko a druhý o klávesy. Ze starých obrazů se dá poznat, že se na niněru hrálo i v chrámech a v 17. století pro ni komponovali tehdejší skladatelé. Později se z niněry stal nástroj lidový, či klesla na žebrácký. Dnes niněra patří do muzea, ale někdy je využívána ve folkové hudbě (například skupina Kantoři). Používá ji dokonce i několik folk metalových kapel, například Eluveitie či Korpiklaani. Mezi nejznámější české niněristy patří Jiří Wehle, Daniel Kahuda nebo kapelník skupiny Kantoři Jan Filip. Ze zahraničních projektů využívá niněry francouzská formace Muddy Gurdy, která charakteristický zvuk nástroje kombinuje s tradičním blues.

Hmatníková niněra[editovat | editovat zdroj]

První doložená hmatníková niněra na obrazu Sedm svobodných umění z Hortus deliciarum od Herrady von Landsberg (12. století)

Hmatníková niněra je hudební nástroj, který se vyvíjel souběžně s niněrou. Princip tvorby tónu třecím kolem je stejný, ale zcela u nich chybí klávesová mechanika, pro niněry jinak typická. Vyhrávání melodické linky – zkracování znějící struny – se děje stejně jako u jiných strunných nástrojů prsty na hmatníku nástroje.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Niněra hraje důležitou roli ve filmu Život je krásný z roku 1940, kde na ni hraje Oldřich Nový v roli spisovatele převlékajícího se za žebráka.
  • Niněra je ústředním nástrojem v hudbě k seriálu Black Sails.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Encyklopedické heslo Niněra v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu niněra na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo niněra ve Wikislovníku
  • Bakalářská diplomová práce (s názvem Niněra v českém prostředí se zaměřením na exempláře ze sbírky Českého muzea hudby) Barbory Kadlíčkové, PDF soubor, volně dostupná na internetu