Niněra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Niněra
Niněra
italsky ghironda
německy Drehleier
anglicky hurdy gurdy
francouzsky vielle à roue
Klasifikace
Tónový rozsah
Tónový rozsah
Příbuzné nástroje

Niněra (lučec, kobylí hlava nebo kolovratec) je strunný hudební nástroj, jehož struny se rozeznívají třením pomocí dřevěného kolečka s klikou, kterým hráč pravou rukou otáčí. Niněra tak patří mezi strunné nástroje třecí (či kolové). Funkce kolečka je podobná jako smyčec u houslí. Zvláštním klapkovým zařízením se pomocí prstů levé ruky struny zkracují. Ozvučná skříňka mívá různý tvar.

První záznamy o niněře jsou v západní Evropě známy už z 10. století, ale tehdy byly nástroje o dost větší než ty dnešní - ke hře bylo potřeba dvou hráčů; jeden se staral o kolečko a druhý o klávesy. Ze starých obrazů se dá poznat, že se na niněru hrálo i v chrámech a v 17. století pro ni komponovali tehdejší skladatelé. Později se z niněry stal nástroj lidový, či klesla na žebrácký. Dnes niněra patří do muzea, ale někdy je využívána ve folkové hudbě (například skupina Kantoři). Používá ji dokonce i několik folk metalových kapel, například Eluveitie či Korpiklaani. Mezi nejznámější české niněristy patří Jiří Wehle, Daniel Kahuda nebo kapelník skupiny Kantoři Jan Filip.

Hmatníková niněra[editovat | editovat zdroj]

První doložená hmatníková niněra na obrazu Sedm svobodných umění z Hortus deliciarum od Herrady von Landsberg (12. století)

Hmatníková niněra je hudební nástroj, který se vyvíjel souběžně s niněrou. Princip tvorby tónu třecím kolem je stejný, ale zcela u nich chybí klávesová mechanika, pro niněry jinak typická. Vyhrávání melodické linky – zkracování znějící struny – se děje stejně jako u jiných strunných nástrojů prsty na hmatníku nástroje.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Niněra hraje důležitou roli ve filmu Život je krásný z roku 1940, kde na ni hraje Oldřich Nový v roli spisovatele převlékajícího se za žebráka.
  • Niněra je ústředním nástrojem v hudbě k seriálu Black Sails.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Encyklopedické heslo Niněra v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Niněra na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo niněra ve Wikislovníku
  • Bakalářská diplomová práce (s názvem Niněra v českém prostředí se zaměřením na exempláře ze sbírky Českého muzea hudby) Barbory Kadlíčkové, PDF soubor, volně dostupná na internetu