Nikolaj Kondratěv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikolaj Kondratěv

Nikolaj Dmitrijevič Kondratěv (rusky Николай Дмитриевич Кондратьев, anglicky Nikolai Dmitriyevich Kondratiev; 4. března 189617. září 1938) byl sovětský ekonom, který navrhl model cyklů kapitalistické ekonomiky, tzv. Kondratěvovy vlny. Je zakladatel Nové ekonomické politiky. Roku 1938 byl popraven v rámci stalinských čistek.

Hospodářské vlny[editovat | editovat zdroj]

Model Kondratěvových vln; převratné vynálezy či objevy (zleva): parní stroj a bavlna; železnice a ocel; elektrický proud a chemický průmysl; petrochemie a automobily; informační technologie

Kondratěv soudil, že kapitalistické hospodářství prochází cykly, které trvají 50−60 let. Kondratěv rozeznával tři části cyklu (dnes se obvykle rozlišují čtyři): růst, stagnace, recese (dnes se přidává ještě deprese). Nové přelomové objevy či vynalézy způsobí růst, potom ale ekonomika stagnuje kvůli nadvýrobě a dostává se do krize. Kondratěv přesto obhajoval ekonomiku malých, tržně řízených podniků. Za to upadl v nemilost sovětského vedení a byl roku 1938 popraven. Politolog Joseph Schumpeter navrhl na jeho počest pojmenovat teorii ekonomických vln (které se vyskytují u více autorů) po Kondratěvovi. Teorie byla oblíbená jako vysvětlení krizí včetně té roku 1929 (soupeřila s keynesiánstvím), ale i té současné. Roku 1987 byl sovětským vedením rehabilitován a jeho modelu malých podniků se užívalo během perestrojky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Nikolai Kondratiev na anglické Wikipedii a Kondratiev wave na anglické Wikipedii.