Nikola Pisano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Socha Nikola Pisana v Uffizi, Florencie
Kazatelna v dómu v Sieně

Nikola Pisano, též Niccolò Pisano, (asi 1206, Pisa nebo Apulie - 1278), byl italský sochař a architekt, často označovaný za zakladatele moderního sochařství.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho hlavní sochařská díla jsou kazatelny v baptisteriu v Pise (1260) a Dómu v Sieně (1266 - 1268), zdobené reliéfy z Nového zákona. Kromě toho vyzdobil reliéfy a soškami náhrobek svatého Dominika v Bologni a mramorovou fontánu v Perugii (1277 - 1280).

Pisano vysoce převýšil své bezprostřední předchůdce. Přestože se držel tradičních, převážně byzantských kompozičních motivů, dal prostřednictvím zkoumání antiky podnět k novým formám. Nebyl jen napodobitelem klasického starověku, jeho postavy jsou originální díla, která vznikla díky důkladnému studiu a pochopení antických prototypů. Je nejdůležitějším předchůdcem italské renesance, za jejíž začátek se většinou označuje rok 1260, kdy Nicola Pisano dokončil kazatelnu v Pise.

O jeho architektonickém umění není mnoho informací, protože skoro všechny budovy přisuzovány mu Vasarim byly časem téměř kompletně přestavěny.

Jeho žáky byli Arnolfo di Cambio a Guglielmo Agnelli, i jeho syn, Giovanni Pisano.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikola Pisano na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]