Nikitaras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikitaras
Nikitaras1.jpg
Narození 1784
Nedusa
Úmrtí 1849
Pireus
Národnost řecká
Znám jako generál Řecké osvobozenecké války
Nábož. vyznání křesťanství
Funkce Speaker of the Hellenic Parliament
member of the Senate of Greece
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikitaras (řecky: Νικηταράς, vlastním jménem: Nikitas Stamatelopulos; 1784, Nedusa1849, Pireus) byl řecký revolucionář a generál Řecké osvobozenecké války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1784 ve vesnici Nedusa v peloponéském kraji Lakónie blízko Sparty a Kalamaty. Vyrůstal ale v Arkádii ve vesnici Turkoleka. Byl synovcem generála Theodorose Kolokotronise.

Společně se svým strýcem působil před vypuknutí povstání v britské armádě na Jónských ostrovech. V prvním roku povstání společně s ním velel armádě, která dobyla město Tripolis sídlo tureckého správce Peloponésu. V Tripolisu sám Nikitaras zajal místního správce. V největší bitvě u Dervenakie, kde nakonec Řekové porazily turecká vojska Mahmuda Dramaliho Paši, se Nikitaras společně s Papaflessasem a Dimitriosem Ypsilantisem zasloužil o obsazení strategického místa na kopcích odkud jeho vojsko napadlo Turky. V tomto boji prý bojoval naráz s pěti meči a zabil mnoho Turků, proto si vysloužil přezdívku Turkofagos. Nikitaras bojoval v dalších menších bitvách které se odehrály na Peloponésu. Po osvobození Řecka se přidal na stranu premiéra Ioannise Kapodistriase, který byl později svrhnut a zavražděn, proto se Nikitaras dostal do vězení na ostrov Egina. Poté byl propuštěn a svůj život dožil v Pireu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikitaras na anglické Wikipedii.