Nightrain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Nightrain“
Singl od Guns N' Roses
z alba Appetite for Destruction
Strana B "Reckless Life"
Vydáno 29. července 1989
Formát 7", 12", CD, CS
Nahráno 1987
Žánr Heavy metal, hard rock[1]
Délka 4:26
Vydavatelství Geffen Records
Producent Mike Clink
Chronologie singlů Guns N' Roses
"Patience"
(1989)
"Nightrain"
(1989)
"You Could Be Mine"
(1991)

"Nightrain" je rocková píseň od skupiny Guns N' Roses. Je třetí skladbou na jejich debutovém albu Appetite for Destruction z roku 1987.

Píseň odkazuje na proslulou levnou značku vína Night Train Expres. Tento nápoj byl díky své nízké ceně a vysokému obsahu alkoholu mezi členy kapely zejména v jejích začátcích velmi populární.[2] Když Duff McKagan popisoval začátky kariéry Guns N' Roses prohlásil:

Neměli jsme vůbec žádný peníze a každej cenťák jsme věnovali návštěvě prodejny s lihovinami. Tam náhodou prodávali to skvělý víno Nightrain, který tě za dolar zruší. Stačilo nám pět dolarů, to bylo naše živobytí.

Píseň získala osmé místo v žebříčku „nejlepších deseti pijáckých písní všech dob“ časopisu Guitar World.

Kompozice[editovat | editovat zdroj]

Hlavní riff napsali Slash a Izzy Stradlin, když ve volných chvílích seděli ve zkušebně na podlaze a zkoušeli na své kytary přehrávat různé melodie. Další den byl Slash nemocný a tak Izzy hudební podklad dokončil s Duffem McKaganem. Neměl k němu žádný text a tak píseň zůstala rozpracovaná. Když poté jednou kapela vyrazila na noční tah po Palm Avenue s krabicí Nightrain, Slash znenadání vykřikl ,,I’m on a Nightrain!“. Zbytek kapely se k němu postupně přidal a Axl Rose postupně improvizovaně vkládal mezi jednotlivá zvolání jako ,,Bottoms Up!“ nebo ,,Fill my cup“. Den poté text dotvořil a nová píseň byla na světě.

Uvedení na koncertech[editovat | editovat zdroj]

"Nightrain" je často hrána skupinou při živých koncertech. Dříve se objevovala spíše ze začátku, v první polovině vystoupení, mimo jiné protože bývalý první kytarista Guns N' Roses Slash si jí velmi oblíbil a velmi rád jí na živo hrál. Na poslední turné k desce Chinese Democracy je hrána vždy ve druhé polovině, často jako přídavek. Když se v roce 2006 ke skupině připojil na pár vystoupení i její bývalý kytarista a spoluautor písně Izzy Stradlin, zahrál si mezi jinými skladbami také právě Nightrain.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TUCKER, Dan. 13 Classic Hard Rock Songs That Will Make You Scream “More Cowbell!” [online]. Viacom, February 28, 2014 [cit. 2016-08-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. [1] Archivováno 5. 3. 2009 na Wayback Machine. gnrsource.com