Izzy Stradlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Izzy Stradlin
Základní informace
Rodné jméno Jeffrey Dean Isbell
Narození 8. dubna 1962 (54 let)
USA Lafayette, Indiana
Žánry Hard rock
Heavy metal
Povolání Muzikant, skladatel
Nástroje Kytara
Baskytara
Bicí
Zpěv
Aktivní roky 1983 - současnost
Vydavatelé UZI Suicide (1986)
Geffen Records (1987-1998)
Universal Victor (1999-současnost)
Příbuzná
témata
Guns N' Roses
Hollywood Rose
Web Chop Away
Významný nástroj
Fender Telecaster
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Izzy Stradlin (* 8. dubna 1962, Lafayette, Indiana) je americký kytarista, který se proslavil účinkováním ve skupině Guns N' Roses. Je autorem nebo spoluautorem několika hitů kapely, například „Patience“, „You Could Be Mine“, „Used to Love Her“, „Bad Obsession“, „Pretty Tied Up“, „14 years“, „Dust N' Bones“, nebo „Paradise City“. Izzy opustil Guns N' Roses v roce 1991, přičemž s kapelou odehrál v roce 1993 dalších pět koncertů, neboť tehdejší kytarista Guns N' Roses Gilby Clarke si při motocyklové nehodě zlomil zápěstí a nebyl schopen koncertovat. Po svém odchodu z Guns N' Roses se vydal na sólovou dráhu a vydal několik alb. Izzymu bylo také nabídnuto místo v kapele Velvet Revolver, ale nabídku odmítl.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Izzyho rodné jméno je Jeffrey Isbell, narodil se v Lafayette, kde i vyrůstal. Na život v Lafayette Izzy řekl: „Bylo skvělé tam vyrůstat. Je tam soud, vysoká škola, řeka a železniční koleje. Je to malé město, tak tam nebylo moc co dělat. Jezdili jsme na kolech, kouřili „trávu“, dostávali se do těžkostí - bylo to fakt pěkné Beavis a Butt-headské městečko“.

Izzyho první hudební vzory byli Alice Cooper a Led Zeppelin, avšak největší vliv na něj měla jeho babička, která měla skupinu se svými kamarády. Izzy přesvědčil rodiče, aby mu koupili bicí. S nimi vydržel až do roku 1983, kdy přešel na kytaru, pro kterou se lépe psaly písně a také autoři hudby měli lepší šanci vydělat peníze. Na střední škole Izzy hrával v kapele s pár kamarády. Jeden z nich byl William Bailey, známější jako Axl Rose. "Na střední škole jsme byli chlapíci s dlouhými vlasy. Buď jste byli atleti nebo huliči. Nebyli jsme atleti, tak jsme se přestali jen tak potkávat. Hráli jsme nové verze některých písní v garáži. Nebyli tam žádné kluby, kde bychom mohli hrát, tak jsme nikdy nevystoupili mimo garáže. Axl byl nesmělý, když zpíval. Ale vždy jsem věděl, že je zpěvák. "

Guns N' Roses[editovat | editovat zdroj]

Po vystudovaní se Izzy rozhodl, že Indiana není místo, kde by se mohla jeho hudební kariéra dál vyvíjet. Zkoušel štěstí jako bubeník, potom krátkou dobu hrával na baskytaru. Po pár letech v Los Angeles, Axl zavolal Izzyho do své skupiny Rose, která se poté přejmenovala na Hollywood Rose a byla to první skupina, kde Izzy hrál na kytaru. V roce 1984 skupinu opustil, aby se připojil k součásti Sunset Stripu, metalové skupiny London (která se točila okolo Nikki Sixxe z Mötley Crüe, stejně jako Blackie Lawlesse z W.A.S.P). Avšak vrátil se k Axlovi v době, kdy skupina odehrála poslední vystoupení toho roku v klubu Dancing Waters.

Rose se stali Hollywood Rose, rozpadli se a znova spojili a vytvořili skupinu Guns N' Roses. Historie počátku skupiny je velmi zmatená, ale v červnu 1985 vyrazila nejpamátnější sestava na svoje první turné. Neblaze známé Hell Tour se táhlo západním pobřežím a skončilo v Seattlu, v rodišti baskytaristy skupiny Duffa.

Když skončilo turné Appetite for Destruction, tak se Izzy spolu se Slashem, Duffem a Stevem šli opít a vzali si také nějaké drogy. Na rozdíl od těchto tří Izzy dokázal překonat pokušení neustálé opilosti a odvykl si. Řekl, že koncertovat spolu s Aerosmith v roce 1988 bylo pro něj velkým zdrojem inspirací. Co ho nakonec přesvědčilo, aby zanechal drogy, byl neblaze známý incident na palubě letadla, ve kterém ho zatkli za močení v palubní kuchyni. Po této příhodě se Izzy podrobil močovému testu na drogy.

Izzy působil jako nejtišší člen v nejnebezpečnější skupině na světě a to se potvrdilo v roce 1991 během turné Get In The Ring Motherfucker. Izzy už pak spolu se skupinou necestoval. On, jeho švédská manželka Annica a jeho pes (můžete ho vidět v klipu k písni Sweet Child O' Mine) měli soukromý autobus, ve kterém se vozili z jednoho vystoupení na druhé. Okomentoval to tak, že to musel udělat, aby zůstal „čistý“, když byl okolo takových lidí, kteří stále brali drogy.

Izzy skupinu opustil v listopadu 1991.

Po odchodu z Guns N' Roses[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z kapely se vrátil zpět do Indiany, kde začal nahrávat písně pro své první sólové album Izzy Stradlin and the Ju Ju Hounds se skupinou Ju Ju Hounds. Hudba byla jednodušší než na albech Use Your Illusion I a Use Your Illusion II. Dostali skvělé ohlasy, což vyústilo do světového turné.

V roce 1993 měl náhradník za Izzyho, Gilby Clarke, nehodu na motorce a poranil si zápěstí. Turné po Evropě bylo ohroženo. Bylo potřeba okamžitého řešení a Izzy ho tedy zastoupil. Potom co si splnil svoje povinnosti, se Izzy okamžitě vrátil do Indiany, aby si oddychl od hudby.

Během těchto „nečinných“ let Izzy cestoval a věnoval většinu času dvěma svým zálibám - motorům a závodům. Dokonce si postavil trať blízko svého domu. V roce 1998 se vrátil na hudební scénu se svým druhým albem 117°. Předtím však měl jen malý zájem o kampaň k albu - rozdal jen pár rozhovorů - a odehrál pár koncertů. To mělo za následek, že to bylo poslední album ve vydavatelství Geffen. Ve velké fúzi vydavatelství do Dreamworks, Izzy a další umělci byli vyhozeni (včetně Duffa). Jeho třetí album Ride On, album jen pro Japonsko, vydal ve vydavatelství Universal Victor. Tentokrát Izzy opravdu udělal menší turné po Japonsku jako kampaň. Čtvrté album s názvem River vyšlo v roce 2001.

Izzy se připojil ke Slashově úspěšné formaci, pojmenovaná VelvetRevolver, ale jen na věci ve studiu, protože nesnášel život na cestách, zčehož potom ze skupiny odešel.

V roce 2003 vydal šesté album Like A Dog. Nahrál několik propagačních klipů, ty ale nikdy nebyly zveřejněné. O dva roky později jeho fanoušek Will Villiers sepsal petici, aby ty klipy Izzy předal svým fanoušků. Petice byla úspěšná, obsahovala více než tisíc podpisů. Izzy kontaktoval autora petice a rozhodl se vydat Like A Dog, prodávaný za 20 dolarů svým fanouškům.

V roce 2004 se Izzy a Duff objevili na albu Bubblegum, jehož autorem je Mark Lanegan.

Na začátku roku 2006 vyhlásil, že zvažuje vydání několika skladeb, které vyřadil z předcházejících alb. Také řekl, že nové album je už skoro hotové a brzy bude vydáno.

Také se objevila informace, že Izzy a Axl napravili své roztříštěné vztahy a jsou znova kamarádi. Zpráva vyšla potom, co Axl navštívil Izzyho narozeninový večírek v New Yorku.

17. května 2006 se Izzy objevil na pódiu s Guns N' Roses, aby s nimi zahrál písně Nightrain, Think About You a Patience. Izzy také odehrál 5 písní na britském festivalu Download Festival v červnu a v srpnu v Nijmegene, Nizozemsko. Byly to písně Patience, Nightrain, Think About You, Used To Love Her a Paradise City. Izzy vystoupil s Guns N' Roses během jejich turné v roce 2006 na několika koncertech, včetně toho v pražské Sazka Aréně.

Sólo diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Izzy Stradlin & the Ju Ju Hounds (1992) US #102
  • 117° (1998)
  • Ride On (1999)
  • River (2001)
  • On Down The Road (2002)
  • Like A Dog (nahráno 2003, vydáno v 2005)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]