Nicéphore Soglo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nicéphore Soglo
Nicéphore Soglo - mars 2012.jpg
Narození 29. listopadu 1934 (86 let)
Lomé
Alma mater École Nationale d'Administration (1960–1962)
Pařížská univerzita
Politická strana Benin Rebirth Party
Funkce prezident Beninské republiky (1991–1996)
Prime Minister of Benin
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nicéphore Dieudonné Soglo (* 29. listopadu 1934, Lomé, Togoland) je beninský politik, který v letech 1991 - 1996 zastával úřad prezidenta Beninu.

Tento demokraticky zvolený prezident Beninu se narodil na území sousedního Toga. V Paříži vystudoval práva a ekonomii. Do vlasti se vrátil roku 1965, kde pracoval na ministerstvu financí. Poté, co se jeho bratranec plk. Christophe Soglo ujal svržením prezidenta Apithyho vlády, byl roku 1967 jmenován ministrem financí a ekonomických záležitostí. V souvislosti s Kérékouovým převratem roku 1972 odešel Nicéphore Soglo ze země, působil jako guvernér Mezinárodního měnového fondu a v letech 1979 - 1986 ve Světové bance jako ředitel pro Afriku.

Národní konference svolaná v souvislosti s demokratizačními procesy v Beninu jmenovala Sogla v březnu roku 1990 dočasným premiérem ve vládě, která měla zemi přivést ke svobodným volbám. O rok později pak Soglo sám kandidoval v prezidentských volbách a s převahou je vyhrál.

Soglo kritizoval nepotismus, nedostatek zodpovědnosti a transparentnosti v předchozím režimu. V prezidentské funkci se však dopouštěl stejných nešvarů: jeho žena se stala členkou parlamentu, švagr ministrem vnitra, jeden ze synů zvláštním poradcem, jeden z bratrů velvyslancem. Dokonce i o ochrance se tvrdilo, že jsou prezidentovými příbuznými. Zdevastovaná beninská ekonomika vyžadovala tvrdé reformy, které Sogla rychle připravily o podporu veřejnosti. Část jeho vládní koalice odešla z vlády a tak se ke konci svého funkčního období nemohl opírat o podporu parlamentu.

Ve volbách roku 1996 byl poražen bývalým prezidentem Kérékouem a postavil se do čela opozice. Oba se utkali i ve volbách roku 2001. Soglo, který v prvním kole skončil druhý, žádal zrušení sporných výsledků prvního kola a opakování volby. Když neuspěl, odstoupil na protest z druhého kola.

Na konci roku 2002 byl Soglo zvolen starostou Cotonou, největšího a hospodářsky nejvýznamnějšího města v zemi, čímž potvrdil svou tradičně pevnou pozici na jihu země.

Prezident Beninu
Předchůdce:
Mathieu Kérékou
19911996
Nicéphore Soglo
Nástupce:
Mathieu Kérékou