Na západní frontě klid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o románu Ericha Marii Remarquea. Další významy jsou uvedeny v článku Na západní frontě klid (rozcestník).
Na západní frontě klid
Autor Erich Maria Remarque
Původní název Im Westen nichts Neues
Země Německo
Jazyk němčina
Žánry historický román, válečný román a klíčový román
Vydavatel Ullstein Verlag
Datum vydání 29. ledna 1929
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na západní frontě klid (Im Westen nichts Neues) je román Ericha Marii Remarqua, německého veterána první světové války.

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně a výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou preciozitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.

První německé vydání se jmenovalo Im Westen nichts Neues a objevilo se v lednu 1928. Během jednoho roku se prodalo milion exemplářů jenom v Německu, další milion v zahraničí. V češtině kniha vyšla poprvé v roce 1929 v nakladatelství Melantrich v překladu Bohumila Mathesia. Další překlad učinil v 60. letech František Gel.

Na základě knihy byl v roce 1930 natočen stejnojmenný film, který získal Oscara. Režíroval jej Lewis Milestone. Podruhé byl román zfilmován v roce 1979 (režie: Delbert Mann).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kniha vypráví příběhy německého vojáka Paula Bäumera za 1. světové války.

Spolu se svými kamarády Müllerem, Kroppem, Kemmerichem a Leerem je Paul silným psychickým nátlakem okolí, zvláště třídního profesora, donucen ukončit studium na gymnáziu a dobrovolně se přihlásit k výcviku s tím, že bude brzy odvelen na frontu.

Paul popisuje vše od výcviku plného šikany, války, až po dovolenou a život v kasárnách. Postupem času jeho nadšení pro válku opadá a jeho kamarádi jeden po druhém umírají. Všechny scény jsou líčeny z pohledu obyčejného bezvýznamného vojáka, a to do nejmenších detailů a velmi naturalisticky. Na začátku příběhu mu umírá jeho přítel Kemmerich, kterého zná už od dětství. Při takových situacích se Paul zabírá do myšlenek a vzpomíná na staré časy. Potom je zas povolán do zákopů a líčí průběh bitvy, své pocity a příběhy, které tam zažil. Jednoho dne ale dostane na dva týdny propustku a jede domů. Tam zjišťuje, že jeho maminka má rakovinu. Zároveň registruje úplné odtržení od běžného života a psychické důsledky války - je jí zcela deformován. Uvědomuje si také, že se změnil i on sám. Válku už bere jako samozřejmost, a proto už nedokáže komunikovat s lidmi a nebaví ho jeho dřívější zájmy. Postupně se začíná psychicky hroutit.

Když jeho rota dostala za úkol vyklidit jednu vesnici, postřelili jeho i Kroppa. Díky tomu se dostali do nemocnice, kde zase vypráví svůj příběh. Kroppovi amputují nohu a Paul je po chvíli zase povolán do zákopů. Uprostřed bitvy se setká s posledním žijícím kamarádem Katczinskym (čtyřicetiletý Polák, který ho doprovází téměř celou knihu). Toho ale postřelí a Paul ho nese přes celé bojiště k polní nemocnici. Katczinsky nakonec umírá, protože dostal střepinou do hlavy. Paula smrt Katczinského velice zasáhne. Na podzim roku 1918 dostává 14 dní volna, během nichž přemýšlí o válce a o návratu do normálního života. Kniha končí Paulovou smrtí na frontě. Padl v říjnu 1918, v den, jenž byl na celém bojišti tak tichý, že se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní frontě byl klid. — Citováno z českého překladu  

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Paul Bäumer – hlavní postava
  • Albert Kropp – bývalý spolužák Paula B.
  • Müller – bývalý spolužák Paula B.
  • Leer – bývalý spolužák Paula B.
  • Franz Kemmerich – bývalý spolužák Paula B.
  • Stanislav Katczinsky – hlava skupiny, nejlepší kamarád Paula B.
  • Tjaden – největší jedlík skupiny
  • Detering – sedlák, myslí na svou usedlost a svou ženu
  • Himmelstoss – krutý a bezohledný velitel výcviku

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]