Núr Mohammad Tarakí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Núr Mohammad Tarakí
Land reform.jpg
Narození 15. července 1917
Kábul
Úmrtí 9. října 1979 (ve věku 62 let)
Kábul
Příčina úmrtí vražda
Národnost Paštúnové
Alma mater Lomonosovova univerzita
Politická strana Lidově-demokratická strana Afghánistánu
Funkce President of Afghanistan (1978–1979)
Chairman of the Revolutionary Council of Afghanistan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Núr Mohammad Tarakí (15. července 191614. září 1979) byl afghánský komunistický politik a spisovatel tvořící v paštštině, prezident a premiér Afghánistánu v letech 1978-1979.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V 1965 byl jedním z hlavních zakladatelů Lidově-demokratické strany Afghánistánu. Stal se jejím generálním tajemníkem. V roce 1978, po vojenském převratu, přijal funkci vůdce Revoluční rady Afghánistánu, šéfa státu a premiéra. Někdy užíval titul Velkého vůdce květnové revoluce. Socialistický systém zaváděný pod jeho vedením se v Afghánistánu střetnul s tuhým odporem. Po výzvě vykladačů islámu ke svaté válce, povstalci rychle ovládli většinu země. V této situaci požádal o podporu Sovětský svaz, který v září 1979 intervenci zahájil. Zpočátku mělo jít jen o dodávku zbraní, vojenského materiálu a vojenských poradců, bez přímé intervence. Tarakí byl zavražděn na příkaz svého zástupce Hafizulláha Amína. Přivázali ho k posteli ručníkem a udusili polštářem.

Jeho literární díla jsou realistické romány a povídky o životě na vesnici v Afghánistánu, včetně Da bang mosáferí (1958), Spín a Cara (1962).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]