Nápověda:Sledované stránky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zkratka:
 • WP:WATCH

Sledované stránky (klávesová zkratka s L, anglicky Watchlist) je seznam, do kterého si může každý registrovaný a přihlášený uživatel přidat stránky, u kterých chce mít přehled, jaké změny na nich proběhly. Slouží především k tomu, že v posledních změnách je každou hodinu mnoho záznamů, mezi kterými by bylo pracné hledat stránky, které uživatele zajímají.

Na seznam nedávných změn na sledovaných stránkách se lze dostat kliknutím na „Sledované stránky“. Tento odkaz se nachází vpravo nahoře každé stránky Wikipedie (seznam otevřete také kliknutím zde). Pozor, na této stránce vidíte pouze ty sledované stránky, kde došlo v poslední době k nějaké změně – dobu lze nastavit od 1 hodiny do max. 30 dnů. Kompletní seznam všech sledovaných stránek si zobrazíte kliknutím na odkaz „Zobrazit a editovat seznam sledovaných stránek“ (případně klikněte zde).

Pravidelné procházení sledovaných stránek je velmi důležitá činnost, díky které se daří udržovat a zvyšovat kvalitu Wikipedie. Díky kontrole sledovaných stránek jsou bezproblémové změny ponechány a problematické změny mohou být odhaleny a vyřešeny (revertovány, přepracovány, doplněny, řešeny v diskusi apod.).

Zařazení a vyřazení ze seznamu[editovat | editovat zdroj]

Výřez stránky ukazuje, jak ji vidí uživatel, není-li zařazena na jeho seznam Sledovaných stránek. Kliknutí na hvězdu stránku přidá na seznam.
Modrá hvězda indikuje, že stránka je zařazená na seznamu sledovaných.

Zařadit stránku na seznam sledovaných je možné provést několika způsoby:

 • Klikněte na hvězdičku , která se nachází vpravo nad nadpisem článku. Hvězdička pak změní svou barvu na modrou .
 • Použijte klávesovou zkratku s W
 • Při editaci stránek pomocí zaškrtávacího políčka „Sledovat tuto stránku“ pod polem pro shrnutí editace.
  • Při editaci je políčko automaticky zaškrtnuto, pokud stránku nechcete přidat mezi sledované, zrušte zaškrtnutí.
  • Kromě trvalého sledování můžete zvolit dobu 1 týden6 měsíců, po kterou má stránka zůstat mezi sledovanými.
  • Automatické zaškrtávání můžete změnit v uživatelském nastavení, zvolte Nastavení>Sledované stránky>Sledování stránek>Přidávat mnou editované…
 • Na stránce Sledované stránky pod nadpisem „Sledované stránky“ klikněte na „Zobrazit a editovat seznam sledovaných stránek“ (zde je lze jen odebírat) nebo „Editovat textový soubor sledovaných stránek“.

Do sledovaných stránek lze zařadit stránku z libovolného jmenného prostoru; spolu s ní se automaticky zařadí i její diskusní stránka.

Podobné nástroje[editovat | editovat zdroj]

Uživatel může sledovat změny v oblastech, které jej zajímají, také tím, že si vypíše všechny nedávné změny v daném podstromu kategorií.