Musée Zadkine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Musée Zadkine
Údaje o muzeu
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Adresa100bis, rue d'Assas, 75006 Paris
Zakladatelměsto Paříž
Pojmenováno poOssip Zadkine
Založeno1982
Objekty400 soch
500 obrazů
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Musée Zadkine (Zadkinovo muzeum) je městské muzeum v Paříži. Nachází se v 6. obvodu v ulici Rue d'Assas. Muzeum představuje dílo původem ruského sochaře Ossipa Zadkina, který se v Paříži usadil roku 1910, a jeho manželky, malířky Valentine Prax (1897-1981). Existuje rovněž připojené muzeum v obci Les Arques (Lot), kde žil Ossip Zadkine.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vzniklo díky Zadkinově závěti, kde městu Paříži odkázal své dílo a ateliér v ulici Rue d'Assas, kde působil od roku 1928. Muzeum bylo otevřeno 19. dubna 1982 po smrti jeho manželky Valentine Prax, která připojila též svůj odkaz. Zahradu muzea upravil zahradní architekt Gilles Clément tak, aby zde bylo možno vystavit sochařova díla.

Sbírky a expozice[editovat | editovat zdroj]

Muzeum shromažďuje sochy a kresby umělce od jeho mládí až po jeho účast v kubistickém hnutí. Obsahuje rovněž díla malířky Valentine Prax.

Zvláštností tohoto muzea věnovaného sochařství je umožnění zrakově postiženým a nevidomým, aby se dotýkali děl, což si přál sám Ossip Zadkine. Díla jsou vybavena popiskami v braillově písmu. Pro nevidomé jsou rovněž organizovány komentované prohlídky.

Od roku 1995 se v muzeu konají každoročně tři až čtyři výstavy moderního umění a různé kulturní akce jako prezentace a autogramiády uměleckých knih, performance, veřejná čtení, koncerty apod.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musée Zadkine na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]