Muhammad Saíd as-Saháf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Muhammad Sajíd al-Saháf)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muhammad Saíd as-Saháf
Muhammad Saeed al-Sahhaf.png
Narození 30. srpna 1940 (80 let)
Hillah
Bydliště Abú Zabí
Alma mater Bagdádská universita
Politická strana Baas
Nábož. vyznání Ší'itský islám
Isná ašaríja
Funkce Minister of Higher Education and Scientific Research (2001–2003)
ministr zahraničí
vyslanec
list of Iraqi Information Ministers
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muhammad Saíd as-Saháf (1940 v Hille, Irák), známý též jako „Komický Alí“ (v narážce na přezdívku bývalého iráckého ministra obrany Alí Hasana al-MadžídaChemický Alí), byl za vlády Saddáma Husajna iráckým ministrem zahraničí a později ministrem informací. Ve známost vešel v době války v Iráku, při invazi vojsk skupiny států vedených USA v roce 2003 (též nazývané Druhá válka v Zálivu). Důvodem byly zejména jeho veřejné, scestné a vysoce nedůvěryhodné propagandistické proslovy.

Saháf nejprve následoval příkladu svého otce, který byl prodavačem kuřiva v Hille. Zaměstnání za pultem však vydržel pouhý měsíc. Vystudoval žurnalistiku na Bagdádské univerzitě, kde absolvoval v oboru anglická literatura. Jeho přáním bylo stát se učitelem angličtiny. Postupně však stále více sympatizoval s revoluční stranou Baas, do které vstoupil v roce 1963. Po revoluci v roce 1968 se stal šéfem vojenského rozhlasu. Za další dva roky byl jmenován ředitelem irácké televize. Na této pozici setrval do roku 1972.

V dalších letech působil postupně jako velvyslanec v několika zemích (mj. i ve Švédsku a v Indii). Po návratu do Iráku byl v roce 1992 Saddámem Husajnem dosazen do funkce ministra zahraničí. V dubnu 2001 byl z tohoto postu odvolán a jeho pravomoci převzal Tárik Azíz jako vicepremiér tehdejší irácké vlády. Od této chvíle se Saháf začal věnovat práci, která ho posléze proslavila – stal se ministrem informací.

V době válečného konfliktu v roce 2003 prezentoval ve svých pravidelných tiskových prohlášeních údajnou drtivou převahu irácké armády, přikrašloval nebo si i zcela vymýšlel údajné irácké válečné úspěchy. Současně s tím popíral postup spojeneckých vojsk na irácké půdě a jejich skutečné vojenské úspěchy. S ohledem na styl prezentace a své vystupování, se stával postupně určitým druhem komické figury, což se odrazilo i v západních médiích, kde byl často karikován. Jeho líčení událostí mu přineslo popularitu, přičemž začal být posměšně označován jako Komický Alí, v USA někdy též jako Bagdádský Bob.

K pobavení médií přispěl zejména svým veřejným tiskovým prohlášením o údajných masových sebevraždách postupujících vojáků armády USA v důsledku drtivé převahy iráckých vojenských jednotek před branami Bagdádu, a to v okamžiku, kdy americké jednotky již vstoupily na předměstí Bagdádu a pád vlády Saddáma Husajna byla již jen otázkou hodin. Během Saháfovy řeči o zničující porážce armády USA bylo přitom z pozadí již slyšet zvuky probíhajících bojů.

Po ukončení války se krátce skrýval, načež se v červnu 2003 vzdal americkým jednotkám. Byl sice vyslýchán, ovšem následně brzy propuštěn, neboť se nenacházel na Američany vyhotoveném seznamu nejhledanějších válečných zločinců.

V roce 2005 se Saháf objevil znovu v televizním vysílání, a to na stanici „Abu Dhabi TV“. V současné době žije ve Spojených arabských emirátech a údajně píše své paměti.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]