Mozilla Foundation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mozilla Foundation
Logo
Založeno 15. července 2003
Sídlo Mountain View
Souřadnice sídla
Dceřiné společnosti Mozilla Messaging
Mozilla Corporation
Oficiální web foundation.mozilla.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sídlo Mozilla Foundation a Mozilla Corporation

Mozilla Foundation, stylizováno jako moz://a, je nezisková organizace, která podporuje a řídí open source projekt Mozilla. Organizace řídí infrastrukturu, drží ochranné známky a je plným vlastníkem dceřiných společností Mozilla Corporation a dnes již zaniklé Mozilla Messaging. Zaměstnává řadu vývojářů, kteří spolu s komunitou vytváří webový prohlížeč Mozilla Firefox a e-mailový klient Mozilla Thunderbird. Mozilla Foundation sídlí v Kalifornii, USA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mozilla Foundation byla založena 15. července 2003 krátce poté, co se společnost America Online (AOL) rozhodla, že již dále nebude tento projekt podporovat finančně a nebude poskytovat vývojáře na vývoj produktů. Nadaci byl jako počáteční kapitál poskytnuta částka 2 milióny dolarů a existující infrastruktura včetně ochranných známek. 3. srpna 2005 byla touto nadací založena společnost Mozilla Corporation, která je touto nadací plně vlastněna a na kterou přešel vývoj webového prohlížeče Mozilla Firefox a poštovního klientu Mozilla Thunderbird. Do nově vzniklé společnosti také přešla většina lidí z nadace. 19. ledna 2008 pak došlo k založení dceřiné organizace Mozilla Messaging, která od Mozilla Corporation převzala vývoj poštovního klientu Mozilla Thunderbird, a která zajišťovala jeho další rozvoj až do roku 2011, kdy bylo oznámeno sloučení s Mozilla Labs a následně byl vývoj Thunderbirdu předán komunitě.[1] Nadace nyní zajišťuje pouze technické zázemí a vlastní ochranné známky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CVRČEK, Pavel. Dnes začíná Thunderbird Summit 2014. Mozilla.cz [online]. 2011-10-15 [cit. 2016-11-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]