Mount Elgon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mount Elgon
Vrchol Wagagai
Vrchol Wagagai

Vrchol 4321 m n. m.
Prominence 2458 m
Izolace 336,7 km → Mount Kenya
Seznamy Ultraprominentní hory
Poloha
Světadíl Afrika
Stát UgandaUganda Uganda, KeňaKeňa Keňa
Souřadnice
Mount Elgon
Mount Elgon
Prvovýstup 1911
Povodí Nil
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Elgon je vyhaslá štítová sopka ve východní Africe. Nachází se severně od Kisumu a prochází přes ni státní hranice mezi Ugandou a Keňou. Základna sopky měří 80 km ze severu na jih a 50 km ze západu na východ, průměr kráteru činí 8 km. Nejvyšší bod se nazývá Wagagai a má nadmořskou výšku 4321 m. Mount Elgon patří mezi ultraprominentní vrcholy.

Jde o nejstarší sopku východní Afriky, která pochází z období miocénu, poslední velká erupce nastala před dvanácti miliony lety. Četné morény svědčí o pleistocénním zalednění. Půda je tvořena lateritem. Nacházejí se zde jeskyně (nejznámější je jeskyně Kitum), které vyhledávají sloni a další zvířata díky zásobám soli. Na svazích sopky pramení řeky Nzoia a Turkwel.

V nadmořské výšce od 1600 do 2000 metrů se pěstuje kávovník arabský.[1] V roce 1968 byl na hoře vyhlášen národní park Mount Elgon o rozloze 1279 km², kde žije buvol africký, kočkodan diadémový a orlosup bradatý. Roste zde vzácná prvosenkovitá květina Ardisiandra wettsteinii.

Horu popsal jako první Joseph Thomson a prvovýstup uskutečnili 14. prosince 1911 Rudolf Kmunke a Robert Stigler. Název pochází od původních obyvatel z etnika Elgonyi.

V letech 2005 až 2008 probíhalo v oblasti okolo Mount Elgon povstání kmene Sabaotů proti keňské vládě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠESTÁK, Michal; PLOČEK, Libor. Do Ugandy na Mount Elgon aneb Jak jsme našli kávovou horu. Lidé a země [online]. 2018-07-23 [cit. 2019-06-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]