Motýlí dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Motýlí dům v americkém Saint Louis

Motýlí dům je zpravidla malá specializovaná farma či zoo, kde hlavními živými exponáty jsou poletující motýli. Jejich počet na celém světě vzrůstá.

Motýlí dům v Jonsdorfu[editovat | editovat zdroj]

V malém saském městečku Jonsdorf nedaleko českoněmecké severní hranice byl v roce 2004 vybudován pavilon sestávající z dvou částí. V vstupní budově je mimo recepce a dětského koutku řada panelů s informacemi, zasklené boxy s plazy, želvami, ještěry, opičkami, je zde mořské akvárium s barevnými akvarijnímu rybami. V připojené kulovité budově jsou stovky volně poletujících exotických motýlů rozličných druhů, na podlaze rybníčky, tropické rostliny a keře, v cestičkách lavičky pro návštěvníky. Pobíhá zde řada křepelek a bažantů, kteří obstarávají odstraňování popadaných zbytků uhynulých motýlů.

Jedna z expozic v Jonsdorfu

Motýlí dům v Žírovici[editovat | editovat zdroj]

V Žírovici je motýlí dům vytvořený dvojicí soukromých chovatelů Stanislava a Dany Mackových asi 2 km od lázeňského města Františkovy Lázně směrem k rezervaci Soos. Veřejnosti je zpřístupněn od roku 2001, Mackovi se svému koníčku věnují přes 30 let. V přízemí jsou vystaveny seřazené a popsané sbírky přišpendlených motýlů. V prvním patře je velký skleník s mnoha druhy poletujících a vyvíjejících se motýlů i kukel a housenek, kde je udržována vysoká vlhkost, teplota 25 - 30 stupňů a stálá úroveň osvětlení po celý rok.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOUŠLOVÁ, Iveta; PODHORSKÝ, Marek; MARŠÁL, Josef. Toulavá kamera 6. Praha: freytag&berndt, 2008. ISBN 978-80-7316-311-2. Kapitola Motýlí dům, s. 60. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]