Soos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní rezervace
Soos

Lávka přes rašeliniště
Datum vyhlášení 7. listopadu 1964
Vyhlásil Ministerstvo školství a kultury
Kód ÚSOP 404
Lokalita Křižovatka (k. ú. Nová Ves u Křižovatky), Skalná (k. ú. Vonšov), Třebeň (k. ú. Dvorek)
Výška 432 - 442 m n. m.
Výměra 221 ha
Seznam CHÚ v okrese Cheb
Webové stránky NPR Soos
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Soos
Green pog.svg
Soos

Národní přírodní rezervace Soos je unikátní přírodní rezervace na sever od Františkových Lázní, z větší části na území Skalné (Kateřina – Hájek – Nový Drahov), kterou spravuje muzeum Františkovy Lázně. Národní přírodní rezervace Soos byla vyhlášena v roce 1964, její rozloha činí 221 ha. Slovo „Soos“ znamená v egerlandském, tj. chebském německém nářečí „močál“. NPR Soos je součástí Svazku obcí Kamenné Vrchy.

Unikátnost[editovat | editovat zdroj]

Naučná, 1,2 km dlouhá stezka vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera, ve kterém ze schránek jezerních řas rozsivek vznikla evropská rarita – tzv. křemelinový štít. Nyní je z jezera vlastně rozlehlé rašeliniště a slanisko s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních tzv. mofet, ze kterých vybublává CO2, dále zde vyvěrají minerální prameny, např. Císařský pramen.
Díky pozdní vulkanické činnosti, rašelině i dalším vlivům je krajina v této rezervaci jako z jiného světa, nemá ve střední Evropě obdoby. Národní přírodní rezervace Soos je hojně navštěvovaná turisty. V rezervaci žijí druhy chráněných živočichů a roste zde celá řada významných mokřadních a slanomilných rostlin. V rezervaci bylo zjištěno 31 druhů měkkýšů (29 druhů plžů a 2 druhy mlžů).[1]

Císařský pramen[editovat | editovat zdroj]

Císařský pramen, který se nachází v lokalitě Soos je studená, středně mineralizovaná železitá sírano-uhličitano-chloridová sodná kyselka se zvýšeným obsahem beryliaarsenu. Teplota v jímce kolísá podle ročního období mezi 14 - 18 °C. Podle zvýšené teploty jde o termální vodu z hlubokého podloží, která vystupuje podél zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami v třetihorní pánevní výplni. Pramen je nejteplejším přírodním vývěrem v Chebské pánvi.

Minerální pramen Věra[editovat | editovat zdroj]

Voda v jímce je znečistěna vodou z nedalekého rašeliniště, lignohumáty.

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Geopark, muzeum s expozicí „Příroda Chebska“ a „Příroda Soosu“, pavilon s expozicí „Dějiny Země“, paleontologie, velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, stanice pro záchranu živočichů, expozice „Ptačí svět Chebska“ v rámci stávajícího Muzea přírody, daňčí obora.

Mapa území NPR Soos

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Objekt Muzea Soos a vstup do geologického parku se nachází přímo u železniční zastávky Nový Drahov na trati Tršnice – Luby u Chebu. Vstup do rezervace je zpoplatněn.[2] Po červeně značené turistické stezce je vstup do národní přírodní rezervace z nádraží ve Františkových Lázních vzdálen necelých 6 km. Po přilehlé komunikaci podél hranic rezervace vede cyklotrasa č. 2133.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Horáčková J. (2012). "Měkkýši Národní přírodní rezervace Soos. [Molluscs (Mollusca) of the Soos National Nature Reserve]". Malacologica Bohemoslovaca 11: 54–57. PDF.
  2. Otevírací doba a vstupné

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]