Mostka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mostka
Restaurace s rozhlednou na Mostné hoře
Restaurace s rozhlednou na Mostné hoře

Vrchol272 m n. m.
Poznámkarozhledna
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Verneřické středohoří / Litoměřické středohoří[1]
Souřadnice
Mostka
Mostka
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Návrší Mostka, někdy též zvaná Mostná hora (272 m n. m.), je lesem zarostlý kopec v Českém středohoří na severním okraji města Litoměřice a východně od zaniklé obce Pokratice. V roce 1910 zde byla postavena (tak jak to bylo obvyklé i v mnoha jiných severočeských městech s převahou německého obyvatelstva) výletní restaurace s rozhlednou. Spolu s nedalekým vrchem Kočka (též Sovice, která se nachází asi 0,7 km východně), a Bílými stráněmi u Pokratic (asi 1,5 km severozápadním směrem odtud) se jedná o oblíbené výletní místo místních obyvatel. Jméno tohoto nevysokého návrší pochází od toho, že zde roku 1452 bylo těženo dřevo na stavbu prvního litoměřického mostu přes Labe.[zdroj?]

Pomník Karla Hynka Máchy[editovat | editovat zdroj]

Dne 21. listopadu 2010 byla za účasti litoměřického senátora Alexandra Vondry na úpatí kopce u hlavní přístupové cesty na vrchol slavnostně instalována bronzová socha básníka Karla Hynka Máchy, jejímž autorem je Josef Václav Myslbek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CENIA. Katastrální mapy a geomorfologická mapa ČR [online]. Praha: Národní geoportál INSPIRE [cit. 2016-11-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]