Most krále Fahda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Most krále Fahda
Pohled na most z vesmíru
Pohled na most z vesmíru
Základní údaje
KontinentJihozápadní Asie
StátySaúdská ArábieSaúdská Arábie Saúdská Arábie
BahrajnBahrajn Bahrajn
Dopravasilniční
PřesPerský záliv
Náklady na výstavbu1,2 miliardy dolarů
Otevřen12. listopadu 1986
Webová stránkawww.kfca.com.sa
Souřadnice
Parametry
Materiálželezobeton
Délka25 km
Mapa
Map
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most krále Fahda (arabsky: جسر الملك فهد, anglicky: King Fahd Causeway) je dopravní stavba skládající se z několika mostů, viaduktů, hrází a umělých ostrovů které spojují Saúdskou Arábii a ostrovní stát Bahrajn.

Dohoda o vybudování spojnice mezi oběma státy byla podepsána 8. července 1981. Stavba začala 11. listopadu 1982 položením základního kamene saúdským králem Fahdem a bahrajnským šejkem Isou bin Salman al-Khalifa a skončila v roce 1986. Oficiálně byla otevřena 25. listopadu 1986. Projekt byl kompletně financován Saúdskou Arábií a stál celkem 1,2 miliardy dolarů. Dodavatelem byla firma Ballast Needham Group sídlící v Nizozemsku.

Na stavbu silnice se čtyřmi pruhy (šířka 25 m) v délce 25-26 km bylo použito 350 000 m³ betonu a 147 000 t oceli. Stavba se skládá ze dvou částí, z dlouhého mostu z Khobaru (v Saúdské Arábii) na bahrajnský ostrov Umm al-Na'san a kratšího mostu z ostrova Umm al-Na'san na hlavní bahrajnský ostrov. Přes umělý hraniční ostrov Middle Island o ploše 66 ha prochází vlastní hranice mezi oběma královstvími, nachází se na něm pasová kontrola, vyhlídková věž a dvě mešity.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]