Moritz Schnitzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moritz Schnitzer
Moritz Schnitzer (okolo roku 1930)
Moritz Schnitzer (okolo roku 1930)
Narození20. července 1861
Nový Bydžov Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí17. dubna 1939 (ve věku 77 let)
? Varnsdorf Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Národnostžidovská
Povolánítextilní podnikatel, propagátor zahrádkářství
Manžel(ka)Agnes Schnitzer (Winkler)
PříbuzníJakob Schnitzer (otec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moritz Schnitzer (20. července 1861 Nový Bydžov[1]4. února 1939 ? Varnsdorf) byl německý průmyslník a podnikatel židovského původu, člen úspěšného podnikatelského rodu Schnitzerů, podnikající v oboru textilní výroby zejména ve Varnsdorfu a na dalších místech v severních Čechách. Proslul zejména jako propagátor zdravého životního stylu, vegetariánství a jako zakladatel rozsáhlé zahrádkářské nájemní kolonie Sluneční osada zdraví ve Varnsdorfu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Novém Bydžově do židovské rodiny Julia (Jakoba) Schnitzera, majitele textilní firmy J. Schnitzer, později J. Schnitzer & Söhne. Rodina se posléze přemístila do Varnsdorfu, kde se začala specializovat na výrobu sametu. Po studiu začal působit v rodinné firmě, posléze se osamostatnil a založil vlastní textilní firmu Moritz Schnitzer. Ve Varnsdorfu ve stejné době působilo ještě několik firem ovládaných členy rozvětvené podnikatelské rodiny Schnitzerů. Oženil se s Agnes Winklerovou, společně počali několik dětí.

Veřejná činnost[editovat | editovat zdroj]

Schnitzer byl vedle svého podnikání rovněž činný v oblasti společenské osvěty ohledně zdravého životního stylu a potravinové soběstačnosti. Stal se propagátorem vegetariánství. Roku 1906 zakoupil pozemek na okraji města, kde zřídil první nájemní zahrádkovou osadu. Ty byly určeny především dělníkům z jeho továrny, kterým měl tento způsob hospodářství zajistit pestřejší a zdravější kvalitní rostlinnou stravu a také pohyb na čerstvém vzduchu. Z důvodu vysokého zájmu pak v dalších letech zakoupil další pozemky, které následně dosáhly rozlohy až 20 hektarů. Tento prostor dostal název Sluneční osada zdraví. Schnitzer se rovněž významně zasloužil o zřízení městské plovárny. Byl znám jako odpovědný a oblíbený zaměstnavatel.

Další pozemky byly Schnitzerem zakoupeny v období Velké hospodářské krize v letech 19291933, kdy plodiny ze záhumenků v kolonii pomáhali tlumit tehdejší nedostupnost potravin.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Moritz Schitzer zemřel 4. února 1939, pravděpodobně ve Varnsdorfu, ve věku 77 let.

Po smrti[editovat | editovat zdroj]

Rodina firmu spravovala i nadále, její činnost byla pak omezena událostmi spojenými s vzestupem fašismu v Evropě a druhou světovou válkou. Varnsdorf se po uzavření Mnichovské dohody na podzim roku 1938 stal po záboru Sudet součástí Nacistického Německa a továrna Moritz Schnitzer prošla procesem tzv. arizace majetku.

Roku 2001 byla u příležitosti 95. výročí založení Sluneční osady zdraví Schnitzerovi odhalen kamenný pomník s pamětní plaketou[2].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Moritz Schnitzer. geni_family_tree [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (česky) 
  2. 100. výročí založení zahrádkových osad ve Varnsdorfu. Město Varnsdorf [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (cz) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]