Moravsko-panonská diecéze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Moravsko-panonská diecéze byla církevní správní jednotkou v rámci Velkomoravské říše, založenou v roce 880. Zahrnovala území Velkomoravské říše a Panonie. Zanikla ve zmatcích po roce 907 po pádu Velké Moravy. Na ideu moravského biskupství navázala olomoucká diecéze (později povýšená na arcidiecézi), založená v roce 1063.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zřízení Moravsko-panonské diecéze bylo součástí misie svatých bratří Cyrila a Metoděje. Roku 869 byla papežskou bulou Gloria in excelsis Deo schválena slovanská liturgie a téhož roku byl svatý Metoděj vysvěcen na biskupa pro Moravsko-panonskou diecézi. V diecézi vedle sebe existovala latinská a slovanská liturgická tradice, což bylo zdrojem řady problémů. Velkou roli zde sehrál Metodějův sufragán, nitranský biskup Wiching, který proti Metodějovi systematicky intrikoval. V roce 885 Metoděj zemřel a jeho nástupcem se stal jeho spolupracovník a žák Gorazd.

Arcibiskup Gorazd byl však záhy nucen se svými spolupracovníky odejít do exilu, kde kolem roku 900 zemřel. Moravsko-panonská diecéze zanikla nedlouho poté. Kníže Mojmír II. se snažil o její obnovu, a zamezit snahám o podřízení bavorské církevní správě.[1] Kvůli tlaku bavorských biskupů k obnově však nedošlo, a veškeré snahy v tomto směru ustaly po zániku Velkomoravské říše v roce 907. V roce 1063 se za pokračovatelku Moravsko-panonské diecéze prohlásila "obnovená" Olomoucká diecéze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BLÁHOVÁ, Marie; FROLÍK, Jan; PROFANTOVÁ, Naďa. Velké dějiny zemí Koruny české I. Do roku 1197. Praha ; Litomyšl: Paseka, 1999. 800 s. ISBN 80-7185-265-1. S. 253. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]