Temné století

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jako temné století (lat. saeculum obscurum) se označuje etapa papežství v raném středověku, zhruba vymezená pontifikáty Sergia III. a Jana XII. (904 - 964).

Po zhroucení franské říše v době vlády Hadriána II. ztratilo i papežství ochranu před mocnými. Papež se na počátku 10. století stal spíše hříčkou v rukou římských aristokratů a jejich politických záměrů, kteří se kontrolou papežského stolce snažili dosáhnout nadvlády nad městem a jeho příjmy. Během 10. století se vystřídalo na 30 papežů a vzdoropapežů. Papežství prožívalo hluboký úpadek, mnohdy úřad zastávali muži nedobré pověsti i přímo zločinci. Jan XII. navázal spojení s německým Otou I., čímž změnil ochránce franské na německé a svázal papežství s německou říší.

Úpadek papežství v tomto období se uznává jako jeden z významných důvodů, který vedl k velkému schizmatu mezi pravoslavím a římským křesťanstvím.

Termín saeculum obscurum použil historik a vrchní vatikánský knihovník Caesar Baronius ve svém díle Annales ecclesiastici (1588).