Přeskočit na obsah

Moodle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moodle
Logo
Ukázka Moodlu jakožto intranetového řešení na novozélandské střední škole.
Ukázka Moodlu jakožto intranetového řešení na novozélandské střední škole.
VývojářMartin Dougiamas
Moodle HQ
Moodle Community
První vydání20. srpna 2002[1]
Aktuální verze4.4.1 (10. června 2024)
Operační systémMultiplatformní software
Vyvíjeno vPHP
Typ softwaruLMS
LicenceGPLv3+
Webmoodle.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moodle [ˈmuːdəl] je softwarový balíček pro tvorbu výukových systémů a elektronických kurzů na internetu. Moodle je poskytován zdarma jako otevřený software spadající pod obecnou veřejnou licenci GNU.

Moodle původně vyvinul Martin Dougiamas, aby pomohl pedagogům vytvářet online kurzy se zaměřením na interakci a spolupráci při vytváření obsahu. První verze Moodle byla vydána 20. srpna 2002 a nadále se aktivně vyvíjí.[2]

Etymologie názvu

[editovat | editovat zdroj]

Slovo Moodle bylo původně akronymem pro Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment (Modulární objektově orientované dynamické prostředí pro výuku). V angličtině jej lze také považovat za sloveso, které popisuje proces líného bloumání od jednoho k druhému, dělání věcí podle svého, hravost, která často vede k pochopení problému a podporuje tvořivost. V tomto smyslu se vztahuje jak k samotnému zrodu Moodlu, tak k přístupu studenta či učitele k výuce v on-line kurzech. V češtině se slovo Moodle považuje za vlastní jméno s charakterem neživotného podstatného jména mužského rodu a skloňuje se podle vzoru hrad (Moodle, bez Moodlu, …; s náležitou výslovností).

Původním autorem programu Moodle je Martin Dougiamas, který koordinuje jeho vývoj dodnes. První prototypy byly napsány v jazyce Python nad aplikačním serverem Zope. Poté byl přepsán do jazyka PHP a první verze byla zveřejněna 20. srpna 2002. Na české lokalizaci se pracuje od 10. ledna 2003. Moodle podporuje řadu typů databází, především PostgreSQL a MySQL.

Komunitu vývojářů Moodlu zastřešuje společnost Moodle Pty Ltd. se sídlem v australském městě Perth. Poskytováním komerční podpory a dalších souvisejících služeb se zabývá řada institucí a firem z celého světa; některé z nich jsou nositelem certifikátu Moodle Partner a mohou tak používat značku Moodle™. V České republice jsou dva oficiální Moodle Partneři:[3]

 • společnost PragoData Consulting, s.r.o.
 • společnost PC HELP, a.s.

Charakteristické rysy (features)

[editovat | editovat zdroj]

Tvůrci kurzu v prostředí Moodle mají k dispozici řadu modulů, z nichž sestavují jeho obsah. Nastavení modulů i jejich jednotlivých instancí lze dále přizpůsobovat a využívat je tak v různých pedagogických situacích. Kromě modulů dodávaných přímo v distribuci je k dispozici řada rozšiřujících modulů.

Pomocí standardně dodávaných modulů lze do on-line kurzu vkládat např.:

 • studijní materiály ve formě HTML stránek, souborů ke stažení, Flash animací, strukturovaných přednášek apod.
 • diskusní fóra s možností odebírání příspěvků emailem
 • úkoly pro účastníky kurzu
 • automaticky vyhodnocované testy složené z různých typů testových úloh
 • slovníky a databáze, na jejichž plnění se mohou podílet účastníci kurzu
 • ankety
 • vzdělávací obsah dle specifikace SCORM nebo IMS Content Package

Moodle umožňuje evidenci studijních výsledků. Činnost uživatelů je zaznamenávána v podrobných protokolech a souhrnných statistikách. Je možno jej napojit na další systémy, např. autentizační (Active Directory, LDAP, Shibboleth), komunikační (Jabber), sociální (Mahara) nebo pro správu webového obsahu (Postnuke).

 1. Moodle 1.0 [online]. Development. Rev. 2019-11-18 [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. HOWES, Megan. United Nations Climate Change Releases First Annual Report : April 30, 2018. 2455 Teller Road, Thousand Oaks California 91320: CQ Press Dostupné online. S. 270–278. 
 3. Find a Partner [online]. [cit. 2018-10-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]