Monument Valley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monument Valley

StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Monument Valley (navažsky: Tsé Biiʼ Ndzisgaii; do češtiny přeloženo jako Údolí monumentů) je region v oblasti severoamerické Koloradské plošiny, který je charakteristický množstvím červených pískovcových skalních útvarů, které se tyčí z plochého údolí. Z geomorfologického hlediska se jedná převážně o tvary, označované jako svědecké a stolové hory. Nejvyšší z nich dosahuje 300 metrů nad údolní plošinou.

Navažská autonomní oblast[editovat | editovat zdroj]

Oblast se nachází na jižní hranici státu Utah se severní Arizonou v blízkosti Four Corners. Jde o území, které spadá do Navažské autonomní oblasti a je nejlépe přístupné z americké mezistátní silnice číslo 163.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Jde o turisticky velmi atraktivní místo, které je hojně navštěvováno lidmi nejen z USA ale i z celého světa. Zdejší romantická krajina mnohokrát posloužila jakožto exteriér při natáčení řady amerických filmů (ať už dobrodružných či westernových).

Vzhledem k tomu, že se celé území nachází v autonomní indiánské rezervaci, platí zde zvláštní právní předpisy a pro vstup do oblasti je také nutno zaplatit vstupné.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Monument Valley panorama (Rukavice-palčáky a centrální prohlídková cesta)
Monument Valley panorama (Rukavice-palčáky a centrální prohlídková cesta)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]