Mono (platforma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mono
Vývojář Komunita pod vedením Novellu
Aktuální verze 3.2.4 (12. listopadu 2013)
Operační systém Multiplatformní software
Typ softwaru Počítačová platforma
Licence GNU GPL, GNU LGPL a MIT
Web www.mono-project.com

Mono je projekt vedený firmou Novell (dříve firmou Ximian). Jeho cílem je vytvořit sadu nástrojů kompatibilních s prostředím .NET, které splňují standardy ECMA (Ecma-334 a Ecma-335). K těmto nástrojům patří i překladač jazyka C# a Common Language Runtime. Mono může běžet na počítačíchoperačními systémy Linux, FreeBSD, UNIX, Mac OS X, Solaris a Microsoft Windows.

Za projektem po celou dobu stojí Miguel de Icaza, který byl zakladatelem společnosti Ximian a dnes působí ve společnosti Novell jako člověk zodpovědný mimo jiné i za projekt Mono.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Autor se zajímal o technologii .NET prakticky již od jejího vydání v prosinci 2000. Poté, co zkoumal interpret bytekódu, zjistil, že nikde nejsou dostupné specifikace metadat. V únoru roku 2001 se poptával po chybějících informacích a ve stejné době začal pracovat na kompilátoru jazyka C#. Kompilátor psal rovněž v jazyce C#, aby si ho důkladně procvičil. V dubnu 2001 společnost ECMA publikovala chybějící informace, a tak na konferenci GUADEC (6. až 8. dubna 2001) mohl de Icaza předvést vlastnosti jeho kompilátoru (ten byl mimochodem schopen parsovat sám sebe).

Uvnitř společnosti Ximian mezitím vznikaly diskuze ohledně vývojových nástrojů pro zvýšení produktivity, tedy jak vytvářet více aplikací v kratší době, a tím i levněji. Po studii, zdali je vůbec možné takový plán provést, společnost Ximian přerozdělila zaměstnance. Tím vznikl Mono tým. Chybějící části nutné pro vývoj na platformě .NET tým doplnil vlastními, a tak se vyvinul Mono open source projekt. Vznik projektu byl oficiálně oznámen na konferenci O'Reilly 19. června 2001.

Logem projektu Mono je opičí tvář. Mono je totiž španělským výrazem právě pro opici. Ostatně logo příbuzné s opicí přímo zapadá do výčtu dalších. Sama společnost Ximian má ve svém hlavním symbolu bezocasou opici, podobně GNOME má jako znak otisk opičí tlapy nebo Bonobo projekt, který je pojmenovaný podle druhu šimpanze. V sekci FAQ projektu Mono je dokonce uvedeno „We like monkeys.“

Verze a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Aktuální verzí projektu Mono je 2.10.8, která byla vydána 19. prosince 2011. Tato verze poskytuje jádro API .NET Framework a podporuje Visual Basic .NET a C# verze 2.0, 3.0 a 4.0. Částí distribuce je i LINQ to Object a XML ale již ne LINQ to SQL. C# 4.0 je v této verzi výchozí mód kompilátoru. Windows Forms verze 2.0 je částečně podporován, nicméně z důvodu zastaveného vývoje je jeho podpora nekompletní.

Cílem MONO je plná podpora vlastností .NET Frameworku 4.0 kromě WPF, ADO.NET Entity Framework a WF, WCF pouze omezeně. Chybějící části projektu jsou vyvíjeny ve vlastním podprojektu se jménem Olive a je zatím ve stadiu experimentálního vývoje.

Open source implementace pluginu Silverlight, která se zde nazývá Moonlight, je již vyřešena a podporována od verze 1.9. Moonlight 1.0, který podporuje API ze Silverlight 1.0, bylo vydané 20. ledna 2009. Moonlight 2.0, které zahrnuje podporu pro Silverlight 2.0 a některé prvky z 3.0, bylo vydáno v prosinci 2009.

Komponenty projektu[editovat | editovat zdroj]

Mono se skládá ze tří částí:

Komponenty jádra
Komponenty jádra zahrnují kompilátor jazyka C#, virtuální stroj, a základní třídy knihoven. Tyto komponenty jsou založené na standardech Ecma-334 a Ecma-335.
Vývojový balík Mono/Linux/GNOME
Vývojový balík Mono/Linux/GNOME v součinnosti s existujícími knihovnami GNOME a Free and open Source knihovnami nabízí nástroje pro vývoj aplikací. Zahrnují Gtk# pro návrhy GUI, Mozilla knihovny pro práci s renderovacím enginem Gecko, UNIXové knihovny, knihovny pro spojení s databází, bezpečnostní balík a editor XML schémat RelaxNG, Gtk# dovoluje, aby se aplikace tvořené v projektu Mono mohly plnohodnotně zaintegrovat do GNOME prostředí, stejným způsobem jako nativní aplikace. Knihovny pro práci s databázemi umožňují spojení s typy jako MySQL, SQLite, PostgreSQL, Firebird, Open Database Connectivity (ODBC), Microsoft SQL Server (MSSQL), Oracle, objektově orientované databázi db40 a dalšími.
Balík pro kompatibilitu s Microsoft Windows
Tento balík umožňuje přenos aplikací z prostředí Windows .NET na Linux. Kromě dalších částí obsahuje ADO.NET, ASP.NET a Windows.Forms.

Mono for the Unreal Engine 4[editovat | editovat zdroj]

Dne 23. 10. 2014 Miguel de Icaza oznámil Mono pro Unreal Engine 4.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTgyMTg Mono Brings C# To The Unreal Engine 4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]