Free a open-source software

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Free a open-source software (FOSS) je v informatice označení pro software, který je zároveň svobodný a otevřený.[P 1] To znamená, že tento software může kdokoliv používat, kopírovat, studovat i měnit a zdrojový kód je volně sdílen, takže kdokoliv ho může upravovat a vylepšovat.[2] Opakem je proprietární software, který je chráněn restriktivním autorským právem a jehož zdrojový kód není obvykle uživatelům přístupný.

Mezi výhody používání FOSS patří snižování nákladů na software, vyšší bezpečnost (zejména vůči malware), ochranu soukromí uživatelů a umožnění větší kontroly nad jejich vlastním hardwarem. V současné době free a open-source operační systémy (jako je Linux a nástupci BSD) pohánějí miliony serverů, stolních počítačů, smartphonů (např. Android) a dalších zařízení.[3][4] Free software licence a Open-source licence používá mnoho softwarových balíků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1950, 1960 a 1970 až 1980, to bylo normální pro uživatele počítačů, aby zdrojový kód pro všechny programy, které používají, mohli upravovat pro vlastní potřebu. Software, včetně zdrojového kódu, byl sdílený jednotlivci, kteří používají počítače. Většina firem měla obchodní model založený na prodeji hardwaru, a za předpokladu, že je svázaný software s hardwarem, je poskytován zdarma. Organizace uživatelů a dodavatelů byly vytvořeny s cílem usnadnit výměnu softwaru.

Do konce roku 1960 se měnil převážně obchodní model okolo softwaru. Rostoucí a vyvíjející softwarový průmysl soutěžil s balíčky softwarových produktů výrobce hardwaru. Spíše než financování vývoje softwaru z příjmů hardwaru tyto nové společnosti prodaly software přímo. Pronajaté stroje potřebují softwarové podpory a zároveň neposkytuje žádný zisk pro software a někteří zákazníci mohou lépe plnit své vlastní potřeby.

V roce 1970 a na začátku roku 1980, některé části softwarového průmyslu začala používat technická opatření (například pouze distribuovat binární kopie počítačových programů), aby se zabránilo uživatelům počítačů možné používání reverzního inženýrství. Přizpůsobený software zaplatili. V roce 1980, autorský zákon byl rozšířen na počítačové programy ve Spojených státech. Počítačové programy by mohly být považovány za myšlenky, postupy, metody, systémy a procesy, které nejsou autorským právem.

V roce 1983, Richard Stallman, dlouholetým členem hackerské komunity na MIT laboratoři umělé inteligence, oznámila, že projekt GNU říká, že se stal frustrovaný s účinky změny v kultuře počítačovém průmyslu a jeho uživatelem. Vývoj softwaru pro operační systém GNU začala v lednu 1984 a Free Software Foundation (FSF) byla založena v říjnu 1985. Článek popisující projekt a jeho cíle byly zveřejněny v březnu 1985 s názvem GNU manifest.

Linuxové jádro bylo propuštěno jako volně modifikovatelný zdrojový kód v roce 1991. Zpočátku Linux nebyl povolený pod svobodnou nebo open-source software licencí. Stejně jako Unix upoutal pozornost dobrovolných programátorů.

FreeBSD a NetBSD (oba pocházeli z 386BSD) byl propuštěn jako volně dostupný software, kdy byl USL vs. BSDi soudní spor urovnán v roce 1995. Také v roce 1995, The Apache HTTP server, běžně označované jako Apache, byl propuštěn pod Apache License 1.0.

V roce 1997 Eric Raymond publikoval The Cathedral and the Bazaar, reflexní analýzu hackerské komunity a principy svobodného softwaru. Papír získal značnou pozornost na počátku roku 1998 a byl jedním z faktorů, který motivoval společnosti Netscape Communications Corporation k uvolnění jejich populární Netscape Communicator internetový balík aplikací jako svobodný software. Tento kód je dnes lépe známý jako Mozilla Firefox a Thunderbird.

Netscape akt vyzvali Raymonda se podívat na to, jak přivést svobodný software s nápady FSF a vnímané výhody komerčního softwarového průmyslu. Došli k závěru, že FSF sociální aktivismus nebyl přitažlivý pro společnosti jako Netscape. Hledali způsob, jak svobodný software by mohl zvýraznit obchodní potenciál sdílení a spolupráci softwarového zdrojového kódu. Nový název, který si zvolili, byl "open source". Bruce Perens, vydavatel Tim O'Reilly, Linus Torvalds a další podepsali na rebrandingu. Open Source Initiative byla založena v únoru 1998 k podpoře využívání nového funkčního období a evangelizovat principy open-source.

Zatímco Open Source Initiative se snažil podpořit používání nového pojmu a evangelizovat zásady, které dodržely. Komerční dodavatelé softwaru se ocitli zvýšeně ohroženi konceptu volně šířený software a všeobecný přístup ke zdrojovému kódu dané aplikace. Microsoft veřejně prohlásil v roce 2001, že "open-source je ničitelem duševního vlastnictví. Nedovedu si představit něco, co by mohlo být horší, než to pro softwarové firmy a podnikání duševního vlastnictví." Tento pohled dokonale shrnuje počáteční reakce na FOSS některými softwarovými společnostmi. Nicméně, zatímco FOSS historicky hrálo roli mimo hlavního proudu rozvoje soukromého softwaru společnosti Microsoft tak velký, jak se začaly vyvíjet oficiální open-source přítomnosti na internetu. IBM, Oracle, Google a State Farm jsou jen některé ze společností s vážným veřejným podílem v dnešním konkurenčním open-source trhu. Došlo k výraznému posunu ve firemní filozofii týkající se vývoje svobodného a open-source software (FOSS).

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Free software[editovat | editovat zdroj]

Richardova Stallmanova Free software definice byla přijata Free Software Foundation (FSF). Definice definuje svobodný software jako věc svobody, nikoliv cenu. Nejdříve známá publikace svého svobodného softwaru byla v edici února 1986. Kanonickým zdrojem pro tento dokument je v sekci filozofie na webových stránkách GNU. Od dubna 2008 je zde zveřejněn v 39 jazycích.

Open source[editovat | editovat zdroj]

Definice Open Source je používána Open Source Initiative, zda softwarová licence splňuje podmínky pro insignií organizace pro open-source software. Tato definice byla založena na Debian Free Software Guidelines. Perens nezaložil jeho psaní na čtyřech svobodách free software od Free Software Foundation, které byly teprve později k dispozici na webu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. FOSS is an inclusive term that covers both free software and open-source software, which despite describing similar development models, have differing cultures and philosophies.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FELLER, Joseph (ed.), 2005. Perspectives on Free and Open Source Software. [s.l.]: MIT Press. ISBN 978-0262062466. (anglicky) 
  2. FREE SOFTWARE FOUNDATION. What is free software? [online]. [cit. 2011-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. HATLESTAD, Luc. LinuxWorld Showcases Open-Source Growth, Expansion. InformationWeek. CMP Media, LLC, August 9, 2005. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-12-02. (anglicky) 
  4. CLABURN, Thomas. Study Finds Open Source Benefits Business. InformationWeek. CMP Media, LLC, January 17, 2007. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-11-25. (anglicky)