Miguel de Icaza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miguel de Icaza
Miguel de Icaza.jpg
Narození 23. listopadu 1972 (48 let)
Ciudad de México
Alma mater Mexická národní autonomní univerzita
Povolání vývojář, inženýr, programátor, informatik, technology evangelist a podnikatel
Zaměstnavatelé Ximian (od 1999)
Novell (od 2003)
Xamarin (od 2011)
Microsoft (od 2016)
Ocenění FSF Free Software Awards (1999)
Rodiče Miguel de Icaza-Herrera
Web tirania.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miguel de Icaza (*1972, Mexico City, Mexiko) je programátor svobodného softwaru, který stál u zrodu projektů GNOME a Mono. Nedokončil studium na Mexické Národní Autonomní Univerzitě (UNAM). Od roku 1992 vyvíjí svobodný software. Podílel se na vývoji souborového manageru Midnight Commander, jádra Linuxu a je autorem tabulkového procesoru Gnumeric. V roce 1997 se ucházel o práci ve firmě Microsoft, kde měl pracovat na portu prohlížeče Internet Explorer pro Unix, ale nebyl pro své nedokončené vzdělání přijat.

Federico Mena a de Icaza začali v srpnu téhož roku vyvíjet svobodné grafické prostředí GNOME pro GNU/Linux a další Unixové operační systémy. V roce 1999 založil spolu s Natem Friedmanem společnost Helix Code, kde zaměstnali mnoho vývojářů pracujících na GNOME. V roce 2001 přejmenovali firmu na Ximian a zahájili projekt Mono, který implementoval dle standardů firmy Microsoft vývojovou platformu .NET pro unixové operační systémy. Realizace tohoto projektu a linuxové zaměření firmy byly pravděpodobně hlavními důvody, proč byl Ximian koupen v roce 2003 firmou Novell. De Icaza je v současné době viceprezident vývojářské sekce v Novellu.

Miguel de Icaza obdržel od Free Software Foundation v roce 1999 Ocenění za rozvoj svobodného softwaru, od MIT Technology ocenění Inovátor roku 1999 a byl zmíněn jako jeden ze sta inovátorů nového století v časopisu Time Magazine v září 2000.

Miguel měl v roce 2001 cameo roli ve filmech Antitrust a The Code.

Miguel de Icaza byl velmi kritický k mexickým prezidentským volbám v červenci 2006. Kritizoval mexického prezidenta Felipe Calderóna a prohlašoval, že je zkorumpovaný politik. Článek s kritikou se jmenoval: "Fraude en las elecciones del 2 de julio de 2006" ("Podvod při volbách 2. července, 2006").

V roce 2003 se oženil s brazilkou Marií Laurou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]